Dünya üzerinde görülen Korona virüsü ülkemize de girdi. Hükümet gerekli tedbirleri alırken öncelikle okulları tatil etti. Bu alınan karar doğru bir yaklaşımın sonucudur. Bu tip salgın hastalıkların en çok görüldüğü yerler eğitim kurumları olduğu aşikârdır. Çocukların bir birleri ile etkileşimi çok olduğu için salgının yayılma indeksi yüksek olduğu dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmektedir. Korona virüsünün insan üzerindeki etkileri yıkıcı, sonlanımı da ölümcül olmaktadır. Her bireyin dikkat etmesi gereken bir döneme girdik. Özellikle çocuklarımızı bu salgın hastalıktan korumanın yollarını öğrenip gerekli tedbirleri evlerimizde almamız gerekmektedir. Sağlık ve hijyen kurallarını aile ortamında, çocuklarımıza öğretmeli hijyenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu çocuklarımıza anlatmamız gerekmektedir. Tabi burada Milli Eğitimin neferleri olan Öğretmenlerimize görev düşmektedir. Çocuklarımıza hijyenin ve temizliğin sağlık üzerine etkilerini anlatmaları ve gerekli tedbirlerin nasıl alınması gerektiğini desteklemeleri gerekmektedir. Okullar tedbir amaçlı kapanırken çocuklarımız evde aile bireyleri ile günlerini geçirmektedir. Aslında ebeveynler için bulunmaz bir fırsat, çocuklarla vakit geçirmek onların duygu ve düşüncelerini anlamak ve iletişim kanalının açılmasına fayda sağlayacak bir süre diye düşünüyorum.

Ülkemizde salgın kontrol altına alınmaya çalışırken, aileler evlerinde çocukları ile ilgilenme ve onların duygu düşüncelerini öğrenme fırsatı bulacağını düşünüyorum. Zor günlerden geçtiğimiz kanıtsanamaz ama evde aile olma bilincinin de olması için tam zamanı diye düşünüyorum. Millet olarak zor günlerde bir birimizle kenetlenmeyi severiz, bu bizim genlerimizde olan bir seciyedir. Bu kenetlenme önce evde aile bireyleri ile sonra sosyal ortamla devam eden bir devinim. Yıllardır çocuklarımızın duygu düşüncelerinden çok onların gelecek kaygısıyla, kaygılanıp onlara meslek seçmek çabası içine girdik. Bu süreçte evde onlarla vakit geçirip duygu düşüncelerini anlama ve gelecekten beklentilerini öğrenmenin zamanı olarak algılıyorum. İnsanoğlu yaşamsal korkuya girdiği zaman endişe ile biraz özüne döner. Hayati zaruretlerini ön plana çıkartırken, sosyal beklentilerini unutur. Bu noktada reel olan bireylerin çocukları için endişe duymalarına sebep verir. Bu stres ile çocuklarının ne demek istediğini anlamaya çalışırlar. Bu dönemde yapmamız gereken evde çocuklarımızla güzel vakit geçirmek onları anlamak ne istediklerini empati yoluyla çözmek gerekmektedir.

Kaygının endişenin en yüksek olduğu şu günlerde, acaba bana bulaştı mı yargısıyla zihnimizi yoruyor ve korku dolu bir hayat yaşıyoruz. Baktığımız da bu dönemde gerekli tedbirleri alıp evimizde oturmalı aile fertleri ile vakit geçirmeliyiz. Modern hayat o kadar hayatımıza girdi ki, sosyal ortamların kapatılması insanların tatmin duygusunu inciten bir yaklaşıma sürüdü. Evimizin ve ailemizin kıymetini onlarla vakit geçirmenin ne kadar güzel bir his olduğunu anlamaya çalışalım. Özellikle çocuklarımızla vakit geçirirken şunu anlayacağız onlarında bir karakterinin olduğu duygu, düşüncelerinin nasıl kişileştiğini göreceksiniz. Çocuklarımız ülkemizin geleceği olduğunu asla unutmayalım. Onları her kötülükten korurken yaşayan bir varlık olduklarını isteklerini ve arzularının olduğunu unutmadan etkileşime girelim. Salgının nasıl başladığını, nasıl yayıldığını anlatalım sakince indirgeyerek göreceksiniz ki onlarında dünyalarında bir düşünce tarzı yattığını göreceksiniz. 

Korona Virüsün dünya ve ülkemize zararı gerçekten azımsanmayacak kadar çok. İnsan için en kıymetli şey sağlıklı bir şekilde yaşama hakkıdır. Maalesef bu salgınla bu hak elimizden alınmış bizleri evlere hapis etmiştir. Elimizden geldiği kadar korunma yöntemleri ile salgından korunmalı en değerli varlığımız olan çocuklarımızı bu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkarmanın yoluna bakmalıyız. Bu da evde iletişimle olacak bir durumu öngörmektedir. Evlatlarımıza korunma yöntemlerini anlatırken, bizlere de onlarla iletişim kurmak gibi güzel bir yol açılmış oluyor. Her birey evladının başarılı, sağlıklı olmasını ister. Bunun için gerekli tedbirleri alalım. Onlarla evde zaman geçirip sıkılmalarını önleyelim. Bu süre zarfında göreceğiz ki çocuklarımızla iletişimimiz istenilen noktada olduğunu göreceğiz. Bir an önce bu salgının bitmesi dileğiyle… 

Yasin Erdem

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turgut Kaçar 2 hafta önce

Çocuklarımız, kötü günde bizleri mutlu eden, Allah'ın bizlere verdiği varlıklardır.Onları anlarken bir zamanlar kendimizinde çocuk olduğumuzu hatırlarız. Beraber iki çocuk gibi seviniriz,oynarız. Allah cc onların ayaklarına taş değirmesin.

Avatar
ÜMİT SARAYDAROĞLU 2 hafta önce

Çocukların aileriyle iletişimin azaldığı bu yıllarda;bu teknoljimin getirdiği modern hayat serbestlik yüzünden çocuğun anne babaya saygısı azaldığı gibi anne baba da çocuğu diğer çocuklardan eksik kalmasın diye bütün teknolojiyi önüne seriyoruz.oysaki ne kadar hata yapıyoruz ki bireylerin birbirine saygısı kalmadı.çocuklarımıza bizim çektiklerimize çekmesinler diye canla başla çalışıyoruz..tabiki aile terbiyesi şart örf ve adetlerimizde var.onlara geçmişini öğreteceğiz ki geleceğe umutla baksın.vatana millete hayırlı bir evlat yetiştirelim ki namusunu ve vatanına sahip çıksın.eğitim şart saygılar hocam.

Avatar
Şinasi Pabuşçu 2 hafta önce

Kalemine sağlık....Çok güzel özetlemişsin.
Virüs salgını tüm dünyaya ekonomik sosyal ve psikolojik yönden olumsuz etkileri olacak.
Yeni bir dünya düzenine doğru gidilebilir.Bazi güçlü ekonomiler çöküp, değerli para birimleri değerini kaybedebilir.Altin başta olmak uzere yeni degerler ortaya çıkabilir.
Temennim ülkemiz en hafif hasarla atlatır.