Öne Çıkanlar Ek Atama Yapılması Şart 7143 Sayılı Kanun Genel Tebliği 2018 CHP Seçim Bildirgesinde Engellileri İlgilendiren Bölüm ağır engelli Isparta Milletvekili irfan AKİR

2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi Bulma Konferansı ve Çalıştayı Öneriler

KamuMeb.net - Eğitimin, yerel-ulusal, millî-evrensel, maddi-manevi, öznel-nesnel boyutlarının varlığı göz ardı edilmeden farklı bakış açılarıyla ortak bir noktada buluşmak, öncelikle kavramlar üzerinde uzlaşmakla mümkündür.

Bu bağlamda üzerinde uzlaşılması gereken kavramların başında, eğitim ve öğretim programları ile ilgili tartışmaların bir parçası olan “bilimsellik” kavramı gelmektedir. Viyana çevresi bilim felsefesi anlayışı, özellikle eğitim felsefesi üzerindeki etkisiyle değer, ahlak, din ve etik kavramlarının pedagojik müfredatta yer almaması veya bunların bilimsel olmadığı yönündeki tezleri mutlak bilimsel gerçekler olarak sunulmuş, bu yaklaşım adeta eğitim bilimlerinin değişmez paradigmasına dönüştürülmüş ve eğitim bilimine yön vermiştir. 

Bugün eğitim fakültelerinde birçok tartışmalı teori, mutlak doğru kabul edilerek öğretmen adaylarına aktarılmaktadır. Eğitimin felsefi temellerinden kaynaklanan problemler ve insanın yaratılış özellikleri dikkate alınmadan atılan adımlar nedeniyle, eğitimcilerin çabaları “soğuk demir dövmek” eylemi olarak kalmaktadır.

Bu bağlamda, öncelikle eğitim sisteminin felsefi çerçevesine ilişkin dönüşüm ihtiyacının giderilmesine odaklanılmalıdır. Bu noktada, insanı merkeze alan düşünceleri ve Hareket Felsefesi merkezli yaklaşımlarıyla bilinen Nurettin Topçu ve arkadaşlarının çalışmaları, eğitim felsefemizin oluşturulmasında dikkate alınması gereken önemli çalışmalar olarak kabul edilebilir.

2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi Bulma Konferansı ve Çalıştayı Öneriler

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.