Öne Çıkanlar EMEP 2019 yılı Merkezi Sınav Avrupa Birliği İlköğretim Matematik Türkçe

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği (Yürütmeyi Durdurma Kararı)

KamuMeb.net - Söz konusu resmi yazıda ''Davacı tarafından Bakanlığımız aleyhine açılan idari davada, Danıştay 8. Dairesince verilen 23 Kasım 2017 tarihli ve E:2017/4578 sayılı yürütmenin durdurulmasının reddi kararına karşı davacı tarafından yapılan itiraz üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunca verilen 26 Şubat 2018 tarihli ve Y.D. İtiraz No: 2018/29 sayılı itirazın kısmen kabulü ve kısmen reddine ilişkin İzleme ve Denetim Koordinasyon Daire Başkanlığının 27 Haziran 2018 tarih ve 12408574 sayılı yazısı ve ekinde yer alan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Krarı incelenmiştir.

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliğinin dava konusu geçici 'nci maddenin 2'nci fıkrasında; ''Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte Bakanlığa bağlı olarak faaliyette bulunan özel öğrenci yurtları, 9'uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki şartlar hariç olmak üzere binalarını 1 Haziran 2019 tarihine kadar bu Yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirirler. Bu tarihe kadar binalarını uygun hala getirmeyen özel öğrenci yurtlarının kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir. Özel öğrenci yurtlarının bu tarihe kadar binalarını uygun hale getirip getirmeledikleri yapılan inceleme ve denetimlerle tespit edilir.'' hükümlerinin hukuka uyarlılık bulunmadığı, aynı Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten üç ay öncesine kadar kurum açma başvurusunda bulunan kişilere de geçici 2'nci maddenin 2'nci fıkrası hükümlerinin uygulanmasını öngören ve bu fıkranın hukuka aykırı bulunarak yürütülmesinin durdurulması nedeniyle yeniden düzenlenmesi gereken, aynı maddenin 7'nci fıkrasındaki ''ile bu maddede belirtilen diğer hükümler'' ibaresinde de hukuka uyarlılık görülmediğinden dolayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.'' denilmiştir.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.