Öne Çıkanlar 1344 İcra Katibi Alınacak Cumhuriyet Bayramı Ekonomi Bakanı Naci Ağbal 2018 KPSS Lisans (Alan Blgisi) Tanıtım Subayı Deniz Binbaşı Nadide Şebnem Aktop

Özkan Erdem'den 'Bulma' Konferansı'na Dair İzlenimler

KamuMeb.net - Milat Gazetesi Yazarı Özkan Erdem'in son köşe yazısının detayları şöyle: Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Hilton Bosphorus Otelde bir konferans düzenlendi. Bu konferansa 21 farklı alandan 100’ün üzerinde eğitim gönüllüsü bir ataya gelip bir Eğitimci Bakanın liderliğinde yeni bir “buluş yapma” yolculuğuna çıktılar.  Bu yolculuk 2023’e Doğru olup “Türkiye Eğitim Sistemini” bulmaya yönelikti.  Bizzat Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un katılması ise mevzunun ciddiyeti açısından oldukça önemliydi.

Yaptığı konuşmada salonda birçok kesimden katılımcının olduğuna değinen Ziya Selçuk, "Biz biraz araştırma için, sorgulama için, akıl için, kalp için buradayız. İyi ki buradasınız. Eğitim sadece eğitim değildir. Çünkü eğitim antropolojidir, nörobilimdir, biyolojidir, ilahiyattır, felsefedir." şeklinde dahiyane cümlelerle katılımcılarda büyük bir ufuk uyandırdı, güzel bir vizyon çizdi.

Türkiye’nin problemlerinin büyük olması nedeniyle “ortak akla” değil “sivri akla” ihtiyaç olduğuna değinen Bakan Selçuk, “Ortak akıldan uzaklaşıp ezberleri bozmamız lazım” diyerek önemli noktalara dikkat çekti: “Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Çünkü bizim derdimiz büyük. ´Biz´ olmak istemiyoruz. Eğer ´siz, biz´ derseniz bu zımni olarak ´onlar´ demektir. ´Biz´ diyen birisi varsa ´onlar´ diyordur. ´Biz´ olmayı aşıp hepimiz olmak durumundayız."

Günümüz literatüründe önemli bir yer kaplayan bir kavram olan “inovasyon” birçok akademisyenin, eğitimcinin önemle üzerinde durduğu, önem atfettiği bir kavram olmasına karşın, “Biz inovasyon peşinde değiliz, "Yahya Kemal´in deyişiyle ‘imtidad’ peşindeyiz. Yani yenilenerek dönüşmek peşindeyiz" sözleriyle zihinlere yeni bir bakış açısı sunan bir noktaya dikkat çekti.

8 Eylül 2018 Cumartesi günü yapılan 2023’e Doğru Türkiye Eğitim Sistemi Bulma Konferansı’nın anlam ve önemini, edebi üslubuyla, zengin ufkuyla oldukça etkileyici sözlerle Sayın Ziya Selçuk şu şekilde özetledi: “Eğitimi endüstrinin ihtiyacıyla sınırlayanlara ‘lütfen gökyüzüne bakın’ demek için buradayız. Milyarlarca yıldır her gün doğan ama asla bıktırmayan güneşi anlamak için buradayız. Güneş olmak için buradayız. Yağmur olmak için buradayız. Çünkü güneş hiçbir nebatı, otu, kurdu, kuşu, çocuğu, evlatlarımızın hiçbirisini ayırmadan hepsini ısıtır. Biz yağmur olmak zorundayız. Yağmur ‘size su var size yok’ demez. Ne varsa herkese dağıtır. Böyle olduğumuzda mutlak surette hakikat kelimesini kullanmanın iznine de erişmiş oluruz. Eğer bunu yapabileceksek, artı ya da eksi olmak için burada değiliz biz. Biz artı ve eksinin çarpışması sonucu ortaya çıkan enerji için buradayız. Kutupsuz sevgi için buradayız. Artı eksi için burada değiliz. Koşulsuz sevgi için buradayız. Bizim bilimle, aklı, gönlü, kokteyl yapmaya ihtiyacımız var. Bizim çift kanatlı olmaya ihtiyacımız var. Evrensel anlayışın yerel temsili için düşünmeye ihtiyacımız var. Bu nedenle ‘yerli düşün küresel davran’ demek durumundayız. ‘Küresel düşün yerel davran’ dediğimizde bunun farkını ortaya koyma ihtiyacımız var. Bizim kavramlarımızı yıkamaya ihtiyacımız var. Karnından doğdukları medeniyetin sesini soluğunu taşıyan kavramları yeniden sorgulama ihtiyacımız var."

“Teneffüs” kavramına da değinen Ziya Selçuk, dikkat çeken önemli bir tespiti paylaştı: “Bir dalgıç denizin dibine girmiştir, sünger toplamak için teçhizatı da yoktur ve aşağıda o kadar bunalır ki birden yukarı çıkıp teneffüs alır. Ders nedir ki çıkıp da teneffüs alma ihtiyacı doğuran bir şeydir. Bu teneffüse teneffüs diyen ne kadar zeki bir adammış. İçeride yapılanın farkındaymış. Neden Türkiye´de sınıfların kapılarının iç tarafının boyası aşırı derecede silinmiş ya da kapı kırılmıştır iç tarafı ama kapıların dış tarafında hiçbir bozulma yoktur. Çünkü çocukların sınıflara giriş hızıyla sınıftan çıkış hızları arasındaki fark inanılmazdır.”

Düşüncesi, ideolojisi, sendikası, partisi patırtısı fark etmeksizin medya, hukuk, sanat, spor, eğitim, iş dünyası başta olmak üzere her kesimden temsilci konferansa davet edilmişti.

Sayın Bakanın konuşmasının ardından farklı salonlarda gruplar halinde çalıştaylar düzenlendi.

Ve inanıyorum ki, Bulma Konferansında çok şey keşfedildi, bulundu.

Eğitimin geleceğine olan ümit, bir kez daha Ziya Selçuk’un liderliğinde perçinlendi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.