Öne Çıkanlar Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu TBMM Başkanı Binali Yıldırım 2018 YLSY Burs Başvuruları CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Feti Yıldız

Sözleşmeli Öğretmenlerin Aile Birliği Mazeretindeki Kısıtlamalar Kaldırılmalı

KamuMeb.net - Söz konusu resmi yazıda ''Bilindiği üzere Bakanlığınızın İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 3 Eylül 2018 tarih ve 68898891-903.02.01-E.15346393 sayılı yazısıyla sözleşmeli öğretmenlere, aile birliği mazeretine bağlı olarak atanma hakkı verilmiştir. Bakanlığınızca sözleşmeli öğretmenlere aile birliğine bağlı atanma hakkının verilmesi kamuoyunda olumlu karşılanmış; ancak yeterli bulunmamıştır.

T.C. Anayasası'nın ''Ailenin korunması ve çocuk hakları'' başlıklı 41. maddesinde; ''Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet ailenin huzu ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygunlanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar...'' hükmü amir olup hüküm uyarınca devlet organları tarafından aile birlikteliğinin sağlanması ve aile bütünlüğünün korunması gerekmektedir.'' denilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannemesinin 16. maddesindeki ''Aile, cemiyetin tabii ve temel unsurudur, cemiyet ve devlet tarafından korunmak hakkını haizdir.'' hükmü ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddesindeki ''Toplumun doğal ve temel birimi olan aileye, özellikle ailenin kurulması için ve aileye bağımlı çocukların bakım ve eğitiminden sorumlu oldukları sürece, en geniş koruma ve yardımın yapılması gerektiğini kabul ederler...'' hükümleri uyarınca ailenin, toplumun doğal ve temel unsuru olduğu ve devlet tarafından korunmasının gerektiği ifade edilmiş ve mezkur maddeler devletimiz tarafından da kabul edilmiştir.

Ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ''Özel ve aile hayatına saygı hakkı'' başlıklı 8. maddesinde ''Herkes özel ve aile hayatına, konutuna ve yazışmasına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir...'' hükmü amir olup hüküm uyarınca herkesin aile hayatına saygı gösterilmesi gerekmektedir.

Tüm bu hükümler uyarınca, toplumun temeli olan ''aile'' kavramının devlet organları tarafından korunması, aile birlikteliğinin muhafaza edilmesi ve herkesin aile hayatına saygı gösterilmesi devletin ve devlet kurumlarının asli görevleri arasındadır. Devletin ve devlet kurumlarının bu görevini yerine getirirken her türlü önlemi ve tedbiri alması gerekmektedir.

Bu kapsamda 2019 yılı Ocak ayında yapılacak özür grubuna bağlı yer değiştirmelerde sözleşmeli öğretmenlere de özür durumuna bağlı yer değiştirme hakkının verilmesi gerekmektedir.'' denilmiştir.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.