Öne Çıkanlar Mevsimlik İşçiler Turgay Ölüç Merkezi Sınav engelli ataması AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram

Staj ve Çıraklık Mağdurlarını İlgilendiren Kanun Teklifi

KamuMeb.net - Madde ile kısa vadeli sigorta kollarına tabi olan çırak, bursiyer, kursiyer ve stajyerlerin uzun vadeli sigorta kolları açısından da sigortalı olarak tanımlanması, çıraklık, kursiyerlik ve staj sürelerinin uzun vade kolları açısından borçlanılabilmesi amaçlanmış; çıraklık, kursiyerlik ve staj sürelerinin başlangıç tarihinin, hizmet ve sigorta başlangıç tarihi olarak sayılmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır. 

08.09.1999 tarihinde önce yapılan çıraklık ve staj sürelerinin uzun vadeli sigorta kolları açısından borçlanılabilmesine ve borçlanılan bu sürelerin sigortalılık başlangıcından önce ise borçlanılan süre kadar geriye götürülmesine ilişkin düzenleme yapılmıştır. 

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 5'inci maddesine “Maddenin (b) ve (e) fıkraları kapsamındaki sigortalılar Kuruma başvurmak şartıyla, uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılırlar.” şeklinde fıkra eklenmiştir.

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 7'inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine "bursiyer" ibaresinden sonra gelmek üzere “kursiyer” ibaresi ve “Birinci fıkranın (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanların uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalılık başlangıç tarihi kusa vadeli sigortalılık tarihinin başlangıcı olarak tanımlanır. Sigortalı 18 yaşından küçük ise uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalılık başlangıç tarihi olarak 18 yaşını doldurduğu gün esas olarak alınır." Şeklinde fıkra eklenmiştir.

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 41'inci maddesinin birinci fıkrasına ‘’ 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli bursiyerler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 46'ıncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerin bu bentte belirtilen sigortalılık süreleri," şeklinde bent eklenmiş ve maddenin dördüncü fıkrasına ‘’ Birinci fıkranın (a), (b), (d), (e), (f), (g), (h), (j) ve (k) bentleri gereği borçlananlar borçlandığı tarihteki 4'üncü maddenin birinci fıkrasının ilgili bendine göre," şeklindeki bent değiştirilmiştir. 

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.