Öne Çıkanlar Tekli eğitim Sığır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu

Engelli Çalışanlar Bir Defaya Mahsus Olarak Genel İdare Hizmetleri Sınıfına Geçirilmeli

KamuMeb.net - ‘’Bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan ve korunma, bakım, iyileştirme, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiye engelli denilmektedir’’ diyen Önder Kahveci, ‘’sağlık, yalnızca hasta veya engelli olmamak değil fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam anlamıyla iyi olmak anlamı taşımaktadır. Bu değerlendirmelere göre ülkemizde 5 milyon dolayında engelli vatandaşımızın olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz ki, bu rakam ülkemizde her yüz kişiden altısının çeşitli nedenlerle kendi kendine yetemeyecek durumda olduğunu ortaya koymaktadır.’’ Dedi.   

Yüksek oranda engelli vatandaşların olmasına rağmen, sosyal hayata ve iş gücüne katılımında engelli vatandaşlarla aynı yoğunlukla karşılaşmadıklarını belirten Önder Kahveci, gerek fiziki ortamın ve yaşam alanlarının engelli vatandaşların rahat hareket etmeleri ve cemiyet hayatına katılabilmeleri için gerekli şartları taşımıyor olması, gerekse söz konusu vatandaşların çalışma hayatında yeterince yer edinmelerini sağlayacak özel eğitim imkânlarının sınırlı olması, bugün engelli vatandaşların toplumdan soyutlanmasına ve kaderleriyle baş başa kalmalarına neden olduğunu söyledi. 

Engelli vatandaşların sosyal yaşama ve çalışma hayatına kazandırılması için çıkarılan kanunlarda belirlenen istihdam zorunluluğunun alt sınır üzerinden uygulandığına işaret eden Önder Kahveci, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen %3 engelli çalıştırma zorunluluğunun engellilerin işe alınması için azami bir sınır teşkil etmemesi, aksine asgari bir sınır olarak belirlenmes,, kamuda engelli istihdamının artırılması gerektiğinin altını çizdi.   

Devletin, öncelikli olarak tüm engelli vatandaşların kendi kendilerine yetecek ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bir gelire kavuşturulmasını sağlamak zorunda olduğunu söyleyen Önder Kahveci, fiziki alanların ve işyerlerinin de engelli vatandaşlara göre dizayn edilmesi gerektiğini vurguladı. Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan diğer personel ile birlikte engelli çalışanların da bir defaya mahsus olarak genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinin, engelli personelin durumlarına uygun çalışma ortamına kavuşması bakımından önemli bir adım olacağını belirten Önder Kahveci, ‘’Bizler de engelli olmayı acınacak bir durum olarak görmekten vazgeçip hayatın bir gerçeği olarak kabul etmeli, engelli vatandaşlarımızın her anlamda aramızda olması için gayret göstermeliyiz.’’ Dedi.    

Engelli vatandaşların siyasette, sivil toplum örgütlerinde, sosyal yaşamda ve çalışma hayatında eşit bireyler olduklarını bilmesi, bu doğrultuda hayatın her alanında kendilerine yer edinmesi gerektiğini ifade eden Önder Kahveci, ‘’engelli dendiğinde, köşe başlarında oturup insanlardan yardım isteyen, bakıma muhtaç kişi algısı mutlak surette yok edilmelidir.’’ Dedi. 

Engellilerin sorunlarını önemseyip, çağdaş hizmet modellerini geliştirerek engelli vatandaşların yalnızca tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilmesinin hedeflenmesi gerektiğini belirten Önder Kahveci, ‘’Unutulmamalıdır ki, her insan bir engelli adayıdır. Onları anlamak, onlarla bütünleşmek toplum kurallarının bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın tüm sorunlarının çözülmesini diliyor, Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza mutlu bir ömür diliyorum.” Dedi.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

Kamueb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Leyla soyupak 1 yıl önce

Engelli hizmetli memurlar zor şartlar altında çalışıyorlar kendi sorunları kendilerine yetiyor sizlerden ricam éngélli hizmetli memurun görevde yükselme sinavi olmadan memur kadrosu verilsin şehit ve Gazi yakınlarına bu hak tanındı Engelli hizmetli memurlar a da bu hak tanınsın sesimizi duyun artık lutfeñnnñnn mecliste onca torba yasalar geçiyor bu yasa bir geçmeyen zaten zor şartlar altında çalışıyorlar kronik rahatsızlığı olan VAR bedensel engelli ler imiz ortopedik engelli ler imiz e Hizmetli memur kadrosu verildi önlerine bir sağlıklı hizmetli nin yapılacağı mevzuatı koyuyorlar senin yapacağın işler bunlar deniliyor Engelli hizmetli memurlar bunları yapmakta çok zorlaniyorlar ne olun bir çare bulunsun artık birde hem hizmetli memur nedir ki hizmetli mi yoksa memur kadrosu mu onu anlayamadım selamlar