Öne Çıkanlar CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu 2019 Yılı Vekaletle Kurban Kesim Bedelleri EYT SYDD kısa dönem askerlik Ak Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir

Engellileri İlgilendiren Kanun Teklifi

KamuMeb.net - Kanun Teklifinin Gerekçesinde ''Ülkemizde halen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yapan bir çok engelli vatandaşımız vardır. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda kamuda göreve başlayan bu engellilerimizin birçoğu eğitim durumları ve yetkin oldukları alan dışında, özellikle de Genel İdari Hizmetleri sınıfında istihdam edilmektedir. Bu durum kişinin özlük haklarında da kayıplara neden olmaktadır. 

Oysa 21-23 Ekim 2016 tarihli Devlet Personel Başkanlığının düzenlemiş olduğu ''Kamu Personeli Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı'' kapsamında 6. Alt çalışma grubu Sosyal Nitelikli Atamalar Başlığının 13. maddesinde ''Engellilerin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimleri ile ihraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi'' görüşü önerilmiştir. Kanun teklifi bu görüş doğrultusunda engellilerin eğitim durumlarına göre hak ettikleri kadrolara atanabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.'' denilmiştir.

''Engellilerin Devlet Memurluğuna yerleştirilmesinde, hizmet sınıfı ve kadro unvanı belirlenmesinde engellinin öğrenim durumunun öncelikle gözetilmesi amaçlanmıştır.

657 sayılı Kanuna eklenen geçici maddeyle bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra öğrenim durumu sebebiyle yapılacak kadro ve unvan değişikliklerinin başvuru ve sonuçlanmasına yönelik süreler düzenlenmiş, madde kapsamında talep edilecek değişikliklere ilişkin koşulların Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenmesi amaçlanmıştır.'' denilmiştir.

14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53'üncü maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere ''Engellilerin Devlet Memurluğuna yerleştirilmesinde, hizmet sınıfı ve kadro unvanı belirlenmesinde engellinin öğrenim durumu öncelikle gözetilir.'' şeklinde fıkra eklenmiştir.

657 Sayılı Kanuna ''Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üç ay içinde Devlet Personel Başkanlığına başvuran engelli personelin, bu Kanunun 53'üncü maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında gerçekleştireceği öğrenim durumuna uygun hizmet sınıfı ve kadro unvanı değişikliği istemleri, başvuru tarihi izleyen iki ay içinde sonuçlandırılır. Başvurucunun aday memur olması durumunda, istemin işleme alınması için aday memurluk sürecinin tamamlanması beklenmez. 

Bu madde kapsamında yapılacak başvurularda aranacak koşullar ile istemlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esaslar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca müştereken hazırlanacak yönetmelikle belirlenir.'' denilmiştir.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.