Öne Çıkanlar İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği KPSS Seçimler ve Seçmen Kütükleri İle İlgili 7102 Sayılı Kanun 5 Bin Engelli İstihdam Edilecek

Engellilerin Atanmalarına İlişkin Kanun Teklifi

KamuMeb.net - Teklif ile, engellilerin kamuda eğitim haklarını kullanarak sahip oldukları mezuniyetlerine uygun işlere atanmalarının önünün açılması, bu amaca yönelik mevzuattaki engelleyici, kısıtlayıcı anayasaya aykırı mevzuat hükümlerinin yürürlükten kaldırılması amaçlanmaktadır.

Kanun Teklifinin madde gerekçelerinde ''Bir siyasi hak olan kamu hizmetine girme hakkından anayasanın 10'uncu maddesi gereğince bütün vatandaşlar tarafından eşit olarak kullanılabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kamu hizmetinin gerekleri dışında bütün vatandaşların kamu hizmetine girmesinin önündeki tüm hukuki, idari ve fiili engeller kaldırılmalıdır.

Kamu hizmetine girme hakkını düzenleyen Anayasa'nın 70'inci maddesinin öngördüğü vatandaşlık ölçütünün dışındaki diğer ölçüt görevin gerektirdiği niteliklerdir. Dolayısıyla Anayasa'nın 10'uncu maddesinin bir gereği olarak en az %40 olarak belirlenmiş engellilik durumunun altındaki kişiler ile bunun üzerinde bir engelliliğe sahip bireylerin, hiçbir engele sahip olmayan diğer yurttaşlarla eşit işlem görmesi anayasal bir zorunluluktur. Bunun için herhangi bir önyargı geliştirmeksizin yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmuş engelli yurttaşların önüne ''sağlık raporu'' bir hukuki engel olarak çıkarılmamalıdır.

Türkiye'deki terör olaylarından, trafik kazalarından, iş güvenliğine gereken önemin verilmemesinden, akraba evliliğinden, yanlış ve/veya yetersiz sağlık hizmeti vb. nedenlerden dolayı mevcut nüfus içindeki engelli yurttaş sayısında ciddi bir artış bulunmaktadır. Güvenlik durumundan, sosyo-ekonomik yapıdan, kültürel kodlardan, ulaşım, çalışma ve sağlık sisteminden kaynaklanan engellilik artışına koşut bir kontenjan belirlemesi, vatandaşların toplumsal yaşama uyumunun daha fazla sağlanması için bir gerekliliktir.

Kamu hizmetine girme hakkının Anayasa'nın 2'inci, 10'uncu, 70'inci ve 90'ıncı maddelerine uygun olarak kullanılabilmek için mevzuattaki bazı hükümlerin yürürlükten kaldırılması gerekmektedir.'' denilmiştir.

Bu yazının tüm hakları KamuMeb.net'e aittir. Kaynak göstermeden alıntılanamaz.

KamuMeb.net - özel haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.