Öne Çıkanlar sivil savunma Yedek gözetmen 2019 Yılı Mahalli İdareler Sözleşmeli Ücret Tavanları SSK engelli çalıştırma oranı

Bütün Hastalıkların Aslında Başlangıç Yeri Hücredir

KamuMeb.net - Örneğin, son yıllarda bütün  dünyada ve ülkemizde ciddi artış gösteren özellikle  obezite ve  insülin direnci gibi sağlık problemlerine hücresel düzeyde  yaklaşım, olayın farklı boyutlarını bize sunmaktadır. 

İnsan vücudunun yapıtaşı hücrelerdir. Dolayısıyla bütün iyilikler veya olumsuz değişimler hücreden başlar. Daha sonra doku, daha sonra organ ve en son da sistemlere kadar ilerler. Bütün bu değişimler tabii ki bir anda olmaz. Hücredeki bozuklukların, kişinin hissettiği hastalık belirtileri haline dönüşmesi  için gereken süre, kişiden kişiye değişmekle birlikte bu süre bazen 2 ay, bazen de 20 yılı alabilir. Peki bu süreyi belirleyen etkenler nedir ? 

Bu tıp dilinde her kişinin ‘’ Biyolojik Bireyselliği ‘’ olarak tanımlanır.  Yani kişinin sahip olduğu genetik alt yapı, yaşam tarzı ve alışkanlıkları, beslenme şekli ve psikolojik durumu ve hatta bazen mesleği, hastalıkların ortaya çıkış sürecini ciddi derecede etkiler. Bütün bunlar olumlu ise, hastalıklar geç ortaya çıkar veya hiç çıkmaz. Ancak bu etkenler olumsuz ise, hastalık belirtileri ve hastalıklar birer birer kapıyı çalar. Ve kişi  kendisini,  günlerini hastanede farklı polikliniklerde sıra beklerken bulur. 

Günümüzde tıbbi araştırmaların yoğunlaştığı diğer bir alan da beslenmenin sağlıkta ve hastalıkları tedavideki ciddi ve önemli etkileridir. Tıp dünyası, Hipokrat’ın bin yıllar önce söylediği ‘’Yedikleriniz ilacınız, ilaçlarınız da yedikleriniz olsun ‘’ sözünü sanki yeni anlar gibi araştırmaları bu yönde arttırmaktadır.

Beslenme o kadar önemlidir ki, yedikleriniz er ya da geç vücudunuzun yani hücrelerinizin bir parçası olur. Hücrelerinizi  etkiler ve onları değiştirir. İşte size örneği; Merkezimizde uyguladığımız Hemobiyografik Kan Analizi ile aşırı hayvansal gıda ve protein ağırlıklı beslenen kişilerde kan hücrelerinin nasıl değiştiğini görmek mümkün. Tabii ki bu olumsuz değişimi, yaptığımız etkin uygulamalar ve  tıbbi temele dayanan beslenme ayarlamasıyla düzeltmek mümkündür.

*Resim 1 sağlıklı kişinin kan analiz örneği 

*Resim 2 Protein ağırlıklı beslenen kişinin kan analiz örneği

Kısaca, sağlıklı olmak ve  hayatın son anına kadar sağlıklı kalmak istiyorsak, temele, yani hücrelerimize odaklanıp onların sağlığı için gayret etmeliyiz. Aksi takdirde, sadece hastalık belirtilerini ilaçlarla bastırarak, organ ve sistemleri gereksiz ilaç yüküyle yorarak, asla gerçek anlamda sağlığa ulaşmak mümkün olmayacaktır. Bunun için doğru bilgilere ulaşmak ve elbette zaman kaybetmeden uygulamaya geçmek son derece önemlidir.

Uzm.Dr. Emine Akın Kimdir?

İstanbul Üniversitesi  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve sonrasında İstanbul Haydarpaşa  Numune Hastanesi’nde  Klinik Biyokimya uzmanlığını tamamladıktan sonra, çeşitli devlet hastaneleri ve özel hastanelerde Klinik Biyokimya uzmanı ve laboratuvar şefi olarak görev yaptı.

Eğitim hayatı boyunca tamamlayıcı tıp ve koruyucu hekimlik konularında araştırmalar yaptı. Hastalıklardan korunmada beslenmenin ve vücudun iç dengelerinin önemine yönelik, vücudun kendi iyileşme potansiyelini ortaya çıkartmayı amaçlayan farklı bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdü. Bununla ilgili olarak, İngiltere ve Amerika’da çeşitli merkezlerde Hemobiyografik Kan Analizi,  Fonksiyonel ve Tıbbi Beslenme, Alkali Yaşam Programları, Detoks Programları ve Sağlıklı Mutfak  konularında eğitimler aldı.  Yurtdışından döndükten sonra  bütün bu çalışmalarını içinde barındıran ve bir başucu kitabı niteliğinde  olan ‘’ALKALİ VÜCUDUN SIRLARI’’ isimli kitabı yayınlandı.

Halen çalışmalarına Alkali Life Center Sağlıklı Yaşam &Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde devam etmektedir. Hücresel düzeye odaklanarak  kişiye özel uygulamalarla hastalıkları temelden iyileştirme yönünde  bireysel danışmanlıklar  vermektedir. Özellikle  sağlıklı kilo verme, insülin direnci,  çocuk ve erişkin diyabeti, hipertansiyon, kanser, çocuk ve erişkin obezitesi, alerji, migren, fibromiyalji ve iltihabi bağırsak hastalıkları  konularında çalışmaktadır.

Ayrıca ‘’Sağlıklı Mutfak Atölyesi’’ programı kapsamında gruplara interaktif uygulamalı şekilde, sağlıklı yemek yapma yöntemleri hakkında eğitimler vermektedir. Uyguladığı  sistem  ve  yaptığı çalışmalarla ilgili olarak  TRT1, TVNET, ATV, AKİT TV ve KANAL T’ de ve ayrıca AKRADYO ve  RADYO ALATURKA’da programlara katılmıştır. Çeşitli gazetelerde ve dergilerde sağlık konularında yazılar yazmaktadır. Ayrıca okullarda, özel gruplarda ve kurumlarda verdiği seminerler ve eğitimlerle  çalışmalarına devam etmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Yıldırım 6 ay önce

Tebrikler oldukça öz ve izah edici devamını bekliyoruz.