Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim yüz yüze eğitim emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen

2021 Yılı Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi

Bilirkişilik Kanununun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (ğ) bendi ile Bilirkişilik Yönetmeliğinin 57 nci maddesinin ikinci fıkrasına dayanılarak hazırlanan 3/11/2016 tarihli ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ile 3/8/2017 tarihli ve 30143 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bilirkişilik Yönetmeliği gereğince bilirkişilere ödenecek ücret ve giderlerin miktarı ile bunların ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacında olan Bilirkişilik Asgari Ücret Tarifesi Adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetine ilişkin bilirkişi ücretleri bu Tarife esas alınarak belirlenir.

Bilirkişi ücreti, bilirkişiye sarf etmiş olduğu emek ve zaman karşılığında ödenen ücrettir.

Bilirkişinin, görevlendirmenin mahiyetine uygun inceleme, ulaşım, konaklama, yemek ve diğer mutad giderleri belgesi karşılığında ayrıca ödenir. Ödemeler, rayiç bedeller dikkate alınarak yapılır ve ibraz edilen belgeler dosyasında saklanır.

İcra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında görülen işler için 240,00 TL, sulh hukuk ve tüketici mahkemelerinde görülen dava ve işler için 240,00 TL, icra hukuk ve icra ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 240,00 TL, asliye hukuk mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL, aile, iş ve kadastro mahkemelerinde görülen dava ve işler için 320,00 TL, asliye ticaret ile fikri ve sınaî haklar mahkemelerinde görülen dava ve işler için 485,00 TL, idare ve vergi mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL, cumhuriyet başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar için 240,00 TL, sulh ceza hâkimliklerinde görülen işler için 240,00 TL, ssliye ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 400,00 TL, ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işler için 485,00 TL, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde görülen dava ve işler için 510,00 TL, Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen dava ve işler için 640,00 TL verilecek.

Görevlendirmeyi yapan merci, hayatın olağan akışına ve anayasal hak arama özgürlüğüne uygun olarak bilirkişinin vasfı veya ilgili uzmanlık alanında bilirkişi temininde yaşanan güçlük; uyuşmazlığın niteliği, dosya ve eklerinin kapsamı; bilirkişinin görevlendirme yapılan yere gelmesi için gereken süre; inceleme için geçirilen süre; incelemenin keşif yapılmasını gerektirmesi halinde keşifte geçirilen süre dikkate alınarak resen veya talep üzerine bu tarifede yazılı bilirkişi ücretlerini artırabilir.

Görevlendirmeyi yapan merci, işin mahiyetinin gerektirmesi halinde bu tarifede yazılı bilirkişi ücretlerini indirebilir.

Ayrı bir inceleme ve araştırmayı gerektirmeyen seri dosyalarda işin mahiyetine göre bu Tarifede yazılı bilirkişi ücretlerinden görevlendirmeyi yapan merci tarafından uygun görülecek miktarda indirim yapılır.

Görevlendirme kararında belirlenen sorular dışında ayrıca bilgi talep edilmesi halinde talebin içeriğine göre bilirkişiye, merci tarafından takdir edilecek miktarda ek ücret ödenebilir.

Bilirkişi raporundaki eksiklik veya belirsizliğin giderilmesi ya da açıklığa kavuşturulmasını sağlamak için ek rapor istenmesi halinde ayrıca bir ücret ödenmez.

Görevlendirme kararında bilirkişiden cevaplaması istenilen soruların bir veya birkaçının bilirkişi tarafından cevaplanmaması nedeniyle ek rapor istenmesi halinde ayrıca bir ücret ödenmez.

Bilirkişinin ulaşım ve konaklama giderleri ile raporun hazırlanması için yapılması gereken harcamalar dikkate alınarak bilirkişinin talebi ve görevlendirmeyi yapan merciin uygun görmesi halinde, ileride bu Tarifenin beşinci maddesine göre ödenecek tutardan mahsup edilmek kaydıyla avans ödemesi yapılabilir.

Bilirkişilik Yönetmeliğinin 51 inci maddesinin birinci fıkrası uyarınca yapılan görevlendirmeye aykırı olarak rapor düzenlenmesi halinde, görevlendirme yapan merci tarafından ücret veya gider adı altında ödeme yapılmamasına veya aykırılığın niteliğine göre takdir edilen ücret ve giderlerde indirim yapılmasına karar verilebilir.

Görevli personel tarafından bilirkişi ücretinden vergi kesintisi yapıldıktan sonra kalanı bilirkişiye ödenir.

Tarifenin beşinci maddesine göre belirlenen giderler herhangi bir kesinti yapılmaksızın ayrı bir sarf kararına istinaden ödenir.

Bilirkişi ücretinin tayininde, görevlendirmenin yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan tarife esas alınır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.