Öne Çıkanlar Eğitimciler Ne Zaman Aşılanacak? taşımalı eğitim siber saldırılar öğretmen atama takvimi karneler

Arabuluculuk Uzmanlık Alanları
Abone Ol

Bilindiği üzere 2018 yılında öncelikle iş uyuşmazlıklarında, 2019 yılında ticari uyuşmazlıklarda ve son olarak 2020 yılında tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuk sistemi getirilmiştir. Ülkemizde dava şartı arabuluculuk sisteminin yaygınlaşması ile birlikte arabuluculuğun geliştirilmesi amacıyla uyuşmazlıkların türüne göre uzmanlık alanlarının belirlenmesi ihtiyacı doğmuştur.

6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununun 6’ıncı maddesi ile Daire Başkanlığımıza, arabuluculuk uzmanlık alanları ve uzmanlığa ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi verilmiştir. 

Daire Başkanlığımızca, iş hukuku, ticaret hukuku ve tüketici hukuku, genel uzmanlık alanları olarak belirlenmiş, ayrıca banka ve finans hukuku, sigorta hukuku, inşaat hukuku, fikri ve sınai haklar hukuku, enerji hukuku ve spor hukukuna yönelik özel uzmanlık alanları oluşturulmuştur.

Arabulucular iş hukuku, ticaret hukuku ve tüketici hukuku genel uzmanlık alanlarının herhangi biri veya tamamında eğitim alıp uzman arabulucu olabilecekleri gibi belirtilen üç genel uzmanlık alanı dışında özel uzmanlık alanlarından en fazla ikisinde de eğitim alarak uzman arabulucu olabileceklerdir.

İş, ticaret veya tüketici hukukuna ilişkin bir uyuşmazlığın konusunun özel uzmanlık alanlarından herhangi birine girmemesi durumunda niteliğine göre iş hukuku, ticaret hukuku veya tüketici hukuku genel uzmanlık alanından arabulucular görevlendirilecektir.

İş hukuku genel uzmanlık eğitimi teori ve uygulamaya ilişkin bilgileri içeren eğitim programı şeklinde verilecektir. 

Ticaret hukuku ve tüketici hukuku genel uzmanlık eğitimi ile özel uzmanlık eğitimleri ise, teori ve uygulamaya ilişkin bilgileri içeren uzun süreli eğitim programı ve sadece uygulamaya yönelik bilgileri içeren kısa süreli eğitim programı olarak iki şekilde verilecektir. 

Ticaret hukuku ve tüketici hukuku genel uzmanlık alanları ile özel uzmanlık alanları için belirtilen şartlara sahip arabulucular, kısa süreli eğitim programlarına dahil olacaklardır. Belirtilen şartlara sahip olmayan arabulucular ise uzun süreli eğitim programına tabi tutulacaklardır.

Kısa süreli eğitim programına dahil olmak isteyen arabulucuların belirtilen şartları taşıyıp taşımadıkları Daire Başkanlığımızca değerlendirilecektir.

Kısa süreli eğitim programına dahil olmak isteyen arabulucuların belirtilen şartları taşıdıklarını gösterir belgeleri bu yöndeki talep dilekçeleri ile birlikte, 5 Ekim 2020 tarihinden itibaren basvuru.arasis.net adresi üzerinden Daire Başkanlığımıza elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir.

Genel Uzmanlık Alanları içerisinde; İş Hukuku Genel Uzmanlık Alanı, Ticaret Hukuku Genel Uzmanlık Alanı, Tüketici Hukuku Genel Uzmanlık Alanı yer almaktadır.

Özel Uzmanlık Alanları içerisinde; Banka ve Finans Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, Sigorta Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, İnşaat Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, Sağlık Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, Enerji Hukuku Özel Uzmanlık Alanı, Spor Hukuku Özel Uzmanlık Alanı yer almaktadır.

Kısa süreli eğitim programına dahil olmak isteyen arabulucular için aranan kriterler şöyle:

Ticaret hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerini ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Ticaret Hukuku Genel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Tüketici hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, tüketici mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerini tüketici uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Tüketici Hukuku Genel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Banka ve finans hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, bankalar ve finansal kuruluşlarda, bunların birliklerinde ve bunlara ilişkin düzenleyici otoritelerde 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları, banka ve finans alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler Banka ve Finans Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Sigorta hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, sigortacılık sektöründe 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, Sigorta Tahkimde hakemlik yapmış olanlar, sigortacılık alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Sigorta Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

İnşaat hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, inşaat sektöründe 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, inşaat Hukuku alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları İnşaat Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Sağlık hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, sağlık sektöründe 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, Sağlık Hukuku alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Sağlık Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Fikri ve sınai haklar hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, Fikri Sınai Haklar alanında 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, Fikri Sınai Haklar alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler, Patent ve Marka vekilleri, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk ve Ceza mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Fikri ve Sınai Haklar Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Enerji hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, enerji alanında faaliyet gösteren şirketler ile bunlara ilişkin düzenleyici otoritelerde 5 yıl boyunca sözleşmeli veya kadrolu hukuk müşavirliği, avukatlık ya da uzmanlık yapmış olanlar, Enerji Hukuku alanında fiilen 5 yıl çalışmış olan bilirkişiler, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Enerji Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Spor hukuku alanında yüksek lisans tezi ve üzeri akademik çalışması bulunanlar, spor tahkim kurulunda veya Spor federasyonlarının herhangi bir kurulunda en az 4 yıl görev almış olanlar, ticaret mahkemelerinde ve Yargıtay ile Bölge Adliye Mahkemelerinin ticari uyuşmazlıklara bakan ilgili dairelerinde toplam 5 yıl çalışmış olan yargı mensupları Spor Hukuku Özel Uzmanlık Eğitimi için aranan kriterlerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.