Öne Çıkanlar Meslek Elemanları Birinci Türk İşaret Dili Çalıştayı Trientine Uluslararası Ticaret Proje Bitiminde PICTES Öğretmenlerine Sahip Çıkılmalı

351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Abone Ol

Teklif ile, öğrenim kredisi alan öğrencilerin aldıkları kredi miktarının artırılması, öğrenim kredisinin faizsiz olarak verilmesi ve öğrenim kredisi borçlarını ödeme hususunda kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.

Söz konusu kanun teklifinin gerekçesinde ''son dönemlerde artan ve pandemi ile birlikte zirveye ulaşan işsizlik ve ekonomik sıkıntılar, üniversiteyi bitiren öğrencilerimizin birçoğunun işsiz kalmasına ve geleceğe umutsuz bakmasına neden olmaktadır. Üniversiteyi bitirdikten sonra uzun süre iş bulamayan öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını ödemekte zorluk çekmektedir. 2020 yılı itibarıyla kredi alıp ödemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaşmıştır; bu gençlerin yaklaşık 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatılmıştır. Yani 300 bin vatandaşımız, daha geçimlerini sağlayabilecekleri doğru düzgün bir işe bile başlayamadan ya da başladıktan sonra işsiz kaldıkları için öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girmiştir.

Eğitim tüm vatandaşlarımızın en temel hakkıdır ve Anayasa'nın 42'inci maddesinde, ''Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz'' denilerek güvence altına alınmıştır. Üniversiteyi kazanan ve ailesinden uzak kentlerde eğitim-öğretimini devam ettiren öğrencilerin bu süre zarfında çeşitli desteklere ihtiyaçları bulunmaktadır.

Üniversite yılları, vatandaşlarımızın geleceklerinin şekillendiği ve yaşamlarının kalan kısmını etkileyecek en temel kararların verildiği dönemlerdir. Bu nedenle gençlerimizin sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve doğru karar vermeleri için maddi-manevi kaygı duymadıkları bir dönem geçirmeleri gerekmektedir. Burada da devletimize büyük görevler düşmektedir.

Öğrenim kredisi 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla aylık 550 TL olarak ödenmektedir. Üniversite bitiminde TÜİK'in toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle geri ödeme talep edilmektedir.

Öğrenim kredisinin üniversite öğrencilerine yarı oranında artırılarak ödenmesi, COVID-19 salgını ile birlikte hayatın daha da pahalandığı, her şeyin zamlandığı ve ekonominin daha da kötüleştiği bir ortamda, o öğrencilerin ekonomik kaygılar taşımadan daha iyi ve güvenli bir şekilde geleceğe hazırlanmalarını sağlayacaktır.

Öğrencilerin üniversiteyi bitirdikten sonraki en önemli meselesi, öğrenim gördükleri yıllar boyunca devletten aldıkları öğrenim kredisini nasıl ödeyecekleri konusu olmaktadır. Bu durum onların üniversiteden sonraki hayatlarına uyum sağlamalarını da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle de öğrencilerin, işe başladıktan bir yıl sonra ödemek koşuluyla, öğrenim kredisinin sadece yarısını geri ödemeleri, onların üniversite sonrası yeni hayatlarını kurmalarında büyük kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır.

Tüm bu nedenlerle üniversite öğrenimlerini tamamlayan gençlerimizin yeni bir yaşam inşa ederken zorlanmamaları, gelecek kaygısı yaşamamaları için teklifte sunduğumuz bu düzenlemeler büyük önem arz etmektedir.'' denilmiştir.

Kanun Teklifine https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-3097.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.