Öne Çıkanlar A101 Engelli Memur Adaylarından 10 Bin Kadro İçin İmza Kampanyası sınav öğretmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

50/d’li Araştırma Görevlilerinin 33/a Kapsamına Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar

Söz konusu resmi yazıda ''Bilindiği üzere, 9/2/2023 tarihli ve 32099 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7437 sayılı Kanunun dördüncü maddesiyle 2547 sayılı Kanuna eklenen geçici 84'üncü maddesindeki "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte; 50'nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında istihdam edilenlerden tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi yapmakta olanlar ve bu eğitimlerini tamamlamış olanlar hariç; tezli yüksek lisans veya doktora/sanatta yeterlik eğitimine devam eden veya bu eğitimlerini tamamlamış araştırma görevlilerinin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde talep etmeleri ve 7315 sayılı Kanunun 3'üncü maddesindeki şartları taşımaları kaydıyla, kadrolarının bulunduğu üniversite tarafından 33'üncü maddenin (a) fıkrası kapsamında atamaları yapılır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir." hükümlerinin uygulanmasına yönelik olarak aşağıdaki usul ve esasların belirlenmesine Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 01/03/2023 tarihli toplantısında karar verilmiştir.

1- 2547 sayılı Kanunun 50'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki araştırma görevlileri, 9 Ağustos 2023 tarihi mesai bitimine kadar aynı Kanunun 33'üncü maddesinin  (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edebilecektir.

2- 2547 sayılı Kanunun 50'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olup bu Kanunun 35'inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılan araştırma görevlilerinden aynı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenlerin  atamalarının yapılması için kadro iadeleri Yükseköğretim Yürütme Kurulunca gerçekleştirilecektir.

3- 2547 sayılı Kanunun 35'inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılan araştırma görevlilerinin daha önce aynı Kanunun 50'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında geçirdikleri süreler için (1 Ocak 2018 tarihinden önceki süreler hariç) mecburi hizmet yüklenmeyecektir.

4- 2547 sayılı Kanunun 35'inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılanlardan aynı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep ederek kadroları iade edilenlerin lisansüstü eğitim yaptıkları yükseköğretim kurumuna yeniden 35'inci madde kapsamında geçici kadro tahsisi taleplerinin yükseköğretim kurumlarınca değerlendirildikten sonra karar verilmek üzere Yükseköğretim Kuruluna gönderilmesi gerekmektedir.

5- 2547 sayılı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanan araştırma görevlilerine aynı Kanunun 35'inci maddesi kapsamında geçici kadro tahsisi yapılması halinde 33/a statüsünde geçici kadro tahsisli bulundukları süreler için mecburi hizmet yüklenecektir.

6- 2547 sayılı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamındaki atama işlemlerinde, yükseköğretim kurumlarınca 7315 sayılı Kanunun 3'üncü maddesi kapsamında arşiv araştırması yaptırılacaktır.

7- Azami kadroda bulunma sürelerinin (yüksek lisanstan doktoraya geçiş için 6 aylık, doktora ve eşdeğeri mezuniyet sonrası 1+1 yıllık süre dahil) sona ermesinden önce 2547 sayılı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenlerin atamalarının, arşiv araştırması sonucuna göre yeniden değerlendirilmek üzere şerhli olarak yapılması gerekmektedir.

8- "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar" ile "Öncelikli Alanlardaki Araştırma Görevlisi Kadrolarına Atananların Lisansüstü Eğitimleri İle Diğer Hususlara İlişkin Usul ve Esaslar" kapsamında görev yapan araştırma görevlilerinden 2547 sayılı Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edenler hakkında bu programlara ilişkin usul ve esaslar uygulanmayacaktır.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.