Öne Çıkanlar A101 14 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 8 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler engelli öğretmen

Diploma/Bilim Dalı Adı (7 Kasım 2023)

Başkan Vekili Prof. Dr. H. Haldun Göktaş imzalı resmi yazıda ''Ege Üniversitesi Rektörlüğünün 18 Eylül 2023 tarihli ve 12301657-1449185 sayılı yazısı ile üniversiteleri sosyal bilimler enstitüsü ''halkla ilişkiler ve tanıtım'' anabilim dalı ''kurumsal iletişim'' tezli yüksek lisans programından mezun öğrencilerinin e-devlet mezuniyet belgesinde yüksek lisans programının bağlı olduğu anabilim dalı görünmediği için mağdur olduklarını ifade ettikleri belirtilmektedir.

Bilindiği üzere, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 10/2 maddesinde ''tezli yüksek lisans diploması üzerinde öğrencinin kayıtlı olduğu enstitü anabilim/anasanat dalındaki programın Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış adı bulunur...'', 23/3 maddesinde ''doktora diploması üzerinde enstitü anabilim/anasanat dalındaki programın Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış adı bulunur...'', 29/1 maddesinde ''sanatta yeterlik çalışmasında başarılı olan öğrenciye, diğer koşulları da sağlamak kaydıyla Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanan sana dalının özelliğine göre alanı belirleyen bir diploma verilir...'' hükmü yer almaktadır.

Söz konusu yönetmelik hükümleri uyarınca, yüksek lisans ve doktora diplomaları üzerine anabilim dalı ile birlikte program adı yer almaktadır. Yükseköğretim kurumları tarafından bilgi aktarılmakta olan Yükseköğretim Bilgi Sistemi'nde (YÖKSİS) yükseköğretim kurumlarındaki tüm lisansüstü programların anabilim dalı ilişkilendirilmesine ilişkin işlemler tamamlanamamıştır. Bu nedenle e-devlet üzerinden alınan mezun belgelerinde üniversite, enstitü ve lisansüstü program adı bilgisi yer almaktadır.

Bununşa birlikte Başkanlığımıza yapılan başvurularda bazı yükseköğretim kurumlarımızın lisansüstü başvurular ile akademik kadro ilanlarında YÖKSİS üzerinden başvuru aldıkları ve anabilim dalı bağlantısı görünmediği için adayların başvuru yapamadıkları ifade edilmektedir.

Bilgilerinizi, konuya ilişkin işlemlerde başvuran adayların mağduriyetine neden olmamak için yukarıdaki açıklamalar ile diplomalarında yer alan anabilim dalının dikkate alınarak işlemlerin yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.