Öne Çıkanlar A101 14 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 8 Aralık 2023 Aktüel Ürünler A101 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler engelli öğretmen

Eski Uzman Çavuşlar Adalet İstiyor!

ATAUZDER Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, ''Bizler 3269 Sayılı Kanun ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Uzman Çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki nedenlerle kendi isteği ile sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan, 657 Sayılı kanunun ve 3269 sayılı  Uzman Erbaş Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği atanmak isteyen eski Uzman çavuşlarız.

Kanunumuz var, fakat kanunda ki bazı hükümler nedeniyle atamalar Referans ve inisiyatif ile yapılmaktadır. Bu uygulamada ise; referansı olmayan binlerce eski Uzman Çavuş kamu kurumlarına atanamıyor, hak kaybına uğruyor.

Ayrıca bu kanun nedeniyle yaşanan mağduriyet yıllardır sürmektedir, biz ilk değiliz, son da olmayacağız. Çünkü her yıl binlerce Uzman Çavuş çeşitli nedenlerle mesleğinden ayrılmaktadır. Tüm sorunların çözümü için, kamuya referans veya inisiyatif olmadan, Devlet  aracılığıyla atama İstiyoruz!

Bizi görmezden gelmeyin lütfen! Binlerce ailenin bu nedenle yuvası dağıldı, daha fazla yuvalar dağılmasın ve çocukların geleceği kararmasın! İvedi olarak oluşan mağduriyetin giderilmesi ve adaletli atama yapılması önem arz etmektedir.'' dedi.

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şirin, ''Atanma hakkımızın kullanılmasını ve yaşadığımız bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.

Bizler, 3269 Sayılı Kanun ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde Uzman Çavuş olarak görev yapmış, ailevi, sağlık ve mesleki nedenler sonucunda kendi isteğiyle sözleşme feshi yaparak mesleğinden ayrılan, 657 Sayılı Kanunun ve 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği atanmak isteyen kahraman eski uzman çavuşlarız. Ülkemizin güvenliği için en ön saflarda görev yapmış kahraman insanların yaşadığı sorunlara dikkatinizi çekmek istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış, çeşitli nedenlerle görevini kendi isteğiyle sonlandırmış ve atanamama sorunuyla karşılaşan Eski Uzman Çavuşlar olarak bizler, kamuoyunun desteğini ve ilgisini talep ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllar hizmet vermiş olan biz Eski Uzman Çavuşlar, atanma hakkımızı kullanmak ve kamu kurumlarına memur olarak atanabilmek istiyoruz. Ancak referans eksikliği, kota doluluğu ve çeşitli engeller nedeniyle bu hakkımızı kullanamıyoruz. Bu durum, binlerce kişinin yaşadığı bir mağduriyettir ve ailelerimizin geçimini sağlama sorunlarına yol açmaktadır.  Bizler, terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve vatan savunmasında canını ortaya koymuş, görevini layıkıyla yerine getirmiş insanlarız. Ancak atanma sorunu nedeniyle işsizlikle ve mağduriyetle karşı karşıyayız. Atanma hakkımızın kullanılmasını ve yaşadığımız bu mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz. Bu sorunu gidermek için bizlere destek olmanızı ve sesimizi daha geniş kitlelere duyurmanızı rica ediyoruz. Bu konuda kamuoyunun farkındalığını artırmak, yetkililerin dikkatini çekmek ve yaşadığımız sıkıntıları gidermek için desteğiniz çok önemlidir. Bizi Görmezden Gelmeyin Lütfen! Binlerce ailenin bu nedenle yuvası dağıldı, daha fazla yuvalar dağılmasın ve çocukların geleceği kararmasın!  Tüm sorunların çözümü için, kamuya referans veya inisiyatif olmadan, devlet aracılığıyla atama istiyoruz!'' dedi.

ESKİ UZMAN ÇAVUŞLAR KİMLERDİR?

Bizler, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 3269 Sayılı Kanun'a tabi, en az 2 yıl ve üzeri görev yapmış, gerek ailevi gerekse sağlık niteliklerini kaybederek görevinden ayrılmış Uzman Çavuşlarız.

DEVLETİMİZ TARAFINDAN VERİLEN HAK NEDİR?

Yürürlükteki Kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en az 7 yıl (daha önce 2 yıldı) hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle ya da sağlık niteliklerini kaybederek görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesinin son fıkrası hükmü uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur kadrolarına atanabilirler.

YAŞANILAN SORUN NEDİR?

Kanunda atama takdiri kurumların inisiyatifine bırakılmıştır. Kurumlar kimi isterse onların atamasını yaparak bünyesine katmaktadır. Referansı olanlar kolayca atanırken, olmayanlar ise hakları olmasına rağmen atanamamaktadır. Herhangi bir genelge ya da talimat ile kurumlara Uzman Çavuşlara öncelik verilmesi konusunda uyarı da yapılmadığından vatanı ve milleti için canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanlar açıkta kalmakta ve mağduriyet yaşamaktadır.

TALEP EDİLEN NEDİR?

Terörle mücadelede en ön safta yer almış en fazla şehit ve gazi vermiş zümre olan Eski Uzman Çavuşlar bir defaya mahsus olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş memur kadrolarına devlet eliyle atanmak istiyorlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.