Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğretmen Eğitim Bilgisi Onay İşlemleri BİLSEM Genel Yetenek ve Bireysel Değerlendirme Uygulaması 2023 Mart Oğlak Burcu Yorumu

Acil Toplanma Alanı Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

Deprem olması halinde meydana gelen korku ve hasar tarifsiz bir iz bırakmaktadır. Bu korkuyu ve endişeyi Acil Toplanma Alanları en aza indirmektedir. Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır. 

Afet ve acil durum sonrası kullanılacak toplanma alanlarının tespiti ve mahallinde kontrolüne yönelik çalışmalar ilgili Belediye tarafından yürütülmektedir. Acil Toplanma Alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ve 81 ilin İl Afet Müdahale Planı'nda belirtilmektedir.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP)

E-Devlet ile "Acil Toplanma Alanı Sorgulama" işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Acil Toplanma Alanı Sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-acil-toplanma-alani-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet ‘e T.C. kimlik numaranızı giriniz. Ardından AFAD’ın sunduğu hizmetlerden Afet ve Acil Durum Toplanma Alanlarını seçin. İkamet ettiğiniz adrese en yakın toplanma alanını belirleyin. Harita özelliğinden alanın yerini öğrenin. Alanın adres ve koordinat bilgilerini kaydedin. Afet ve Acil Durum Planınıza bu alanı ekleyin. Alanı önceden görün ve alana gidiş için alternatif rotalar belirleyin. Aile bireyleri ile bu alanı paylaşın, alan bilgisi adres olarak paylaşılabileceği gibi alanda bulunan tabela üzerindeki karekod okutularak da paylaşılabilir. 

Afet ve acil durumlarda paylaştığınız alanda buluşmayı kararlaştırın. Alana giderken Afet ve Acil Durum Çantanızı alın. Çantanızda bulunan pilli radyoyu çalıştırın. Geçici barınma merkezleri oluşturulana kadar bu alanda bulunun.

Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları belirlenirken; nüfus yoğunluğu; ulaşılabilirlik ve tahliye kolaylığı; mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygunluğu; yangın, su taşkını, tsunami, altyapı ve benzerleri gibi ikincil tehlikeler ile deniz, akarsu kenarları, sıvılaşmadan etkilenmeyecek ve fay hatlarından uzak alanlar olması; mümkün olduğunca engebesiz düz araziler olması; konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmemesi; elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakınlığı gibi, seçim kriterlerine dikkat edilerek ve mümkün olduğunca kamuya ait uygun yerler seçilerek belirlenmektedir.

Acil Toplanma Alanları Nerelerdedir? 

Temel ihtiyaçlara yakın, yapısal olmayan tehlikelerden uzak, ikincil tehlikelerden uzak, engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun, ulaşılabilir ve tahliye edilmesi kolay, 81 ilde, uygun her ilçede ve mahallededir.

Afet Sonrası Neler Yapılmalı?

Afet sonrasında uzman ekip gelene kadar can ve mal kaybını en aza indirmek ve yardım edebilme becerisini kazanabilmek için; 

* Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezi (AFADEM) ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerince verilen ‘’Temel Afet Bilinci Eğitimi’’ eğitimlerine katılarak Afet öncesi hazırlıklarının neler olduğu, Afet sırası nasıl davranılacağı ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi edinin. 

* Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş İlkyardım Eğitim Merkezlerinden ilkyardım eğitimi alınız. 

* Acil durum telefonlarını öğrenin. 

* Olası acil durumlar için aile afet ve acil durum planınızı yapın: 

* Acil durumlarda iletişim kuracağınız kişileri ve telefon numaralarını önceden belirleyin. 

* Toplanma alanınızı öğrenin. 

* Evinizi nasıl tahliye edeceğinizi belirleyin. 

* Aile bireyleriyle buluşma yerlerinizi alternatifli olarak belirleyin. 

* İçinde yiyecek, su, kuru gıda, ilk yardım malzemeleri ile önemli evraklarınızın örneklerinin bulunduğu Afet ve Acil Durum Çantası hazırlayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.