Öne Çıkanlar Sağlık Bakanlığı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanlığı Koronavirüs Mesai

2020 YLSY Yerleştirme Tarihleri ve İslemleri
Abone Ol

2020 YLSY kapsamında sözlü sınava girip başarılı olan adayların kurum kontenjanı tercihi işlemleri 17-2222 Kasım 2020 tarihleri arasındadır.

Kontenjanlara yerleştirme işlemleri, adayların tercihleri doğrultusunda (tercihler yapılırken en çok istenilen kurum ve alanlardan başlanmak üzere sıralama yapılması gerekir) ve YLSY Yerleştirme puanı üstünlüğüne göre Bakanlığımız REBUS sistemi üzerinden (https://rebus.meb.gov.tr/) yapılacaktır.

Sözlü sınav sonucunda YLSY Yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adayların, 2020 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu - Tercih Tablosunu dikkatle inceleyerek sözlü sınava girdikleri lisansüstü öğrenim grubundaki kurum kontenjanlarını (tercih edilecek sadece bir kurum ve kontenjan/alan dahi olsa) tercih etmeleri gerekmektedir.  Tercih yapmayan öğrenciler herhangi bir kontenjana yerleşemeyecektir.

YLSY Yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adaylar, 2020 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda yer alan Tercih Tablosunda (Tablo 1) sözlü sınava girdikleri "Lisansüstü Öğrenim Grubu" sütununun karşısında yer alan "Adına Öğrenim Görülecek Kurumlar" kontenjanlarından en fazla 30 (otuz) tercih yapabilecektir.

Adaylar YLSY Yerleştirme puanı üstünlüğüne göre tercih ettikleri kontenjanlara yerleştirileceklerdir. Bazı gruplar için kontenjan sayısından daha fazla aday 70 ve üzeri puan alarak başarılı olmaktadır. Bu durumda daha yüksek puanlı adayların tercih haklarını kullanıp kullanmayacağı bilinmediğinden, başarılı olan adayların var olan tercih haklarının tamamını kullanmaları tercih ettikleri kontenjana yerleştirilme ihtimallerini artıracaktır.

Adaylar, tercih edecekleri kurumların karşısında belirtilen alan, tamamlanacak öğrenim seviyesi ve ülke/ülkelerde lisansüstü öğrenim görmek zorundadırlar. Bu nedenle adayların, adına öğrenim görülecek kurum tercihi yaparken tercih edecekleri kurumun karşısında yer alan yurt dışında öğrenim görülecek alan, tamamlanacak öğrenim seviyesi ve öğrenim görülebilecek ülkeler sütunlarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. 

DİKKAT! Tercih işlemine katılarak kurum kontenjanlarına yerleşen ancak bu haklarını kullanmayan adaylar, sonraki 3 (üç) YLSY döneminde başvuru yapamayacaktır. Bu nedenle 2020 YLSY kapsamındaki haklarını kullanmayı düşünmeyen adayların KURUM TERCİHİ YAPMAMALARI faydalarına olacaktır.  Ayrıca bu durumdaki adayların, tercih işlemine katılmayarak gelecek planlarını YLSY Programına göre yapan diğer adayların önünü açmaları faydalı olacaktır. 

2020 YLSY Kurum Tercihi İşlemleri Kılavuzu : https://yyegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_11/16135759_2020_YLSY_YerleYtirme_YYlemleri_KYlavuzu.pdf

Tercih Tablosu : https://yyegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_09/18110714_Ek-3_2020_YLSY_Tercih_Tablosu.pdf

YLSY KURUM TERCİHİ İŞLEMLERİ KILAVUZU

1. https://rebus.meb.gov.tr/ internet adresi Kullanıcı Girişi alanından “Güvenlik Kodu, T.C. Kimlik Numarası ve Şifre" girerek sisteme giriş yapılabilecektir.

2. https://rebus.meb.gov.tr/ adresinden “Kullanıcı Girişi” ile giriş yapıldıktan sonra en üstte yer alan “Yerleştirme ve Sonuç İşlemleri” sekmesine tıklanacaktır. 

3. “Yerleştirme ve Sonuç İşlemleri” sekmesinde açılan “YLSY Yerleştirme İşlemleri” sekmesi tıklanacaktır.

4. Adaylar tercih yapmak istedikleri kurum kontenjanlarını “Ekle” sütununda yer alan simgeyi tıklayarak yapabileceklerdir. Tercih edilecek sadece bir kontenjan olsa dahi adayların tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Tercih yapmayan adaylar herhangi bir kontenjana yerleşemeyecektir.

5. Tercih yapılmak istenen kontenjanlar için “Ekle” sütununda yer alan simge tıklandıktan sonra tercihler alt pencereye aktarılacaktır. Adaylar tercih sıralamalarını bu pencereden düzenleyebileceklerdir. Tercihlerini yapan adayların “Tercihleri Kaydet” butonuna tıklayarak tercihlerini kaydetmeleri gerekmektedir. Adaylar tercih süresi içerisinde (tercihlerini kaydetmiş olsalar dahi) tercihlerini değiştirebileceklerdir.

TERCİH TABLOSU

Adaylar REBUS'a ilişkin teknik destek taleplerini  rebus@meb.gov.tr e-posta adresini kullanarak Bakanlığımıza iletebilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.