Öne Çıkanlar Ağız ve Diş Sağlığı Ek ders ücreti İkizler Burcu seyyanen zam öğretmen

2022 Yılı Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenleri Seçme Sınavı Kılavuzu

Başvuruları 10-18 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak Mesleki Yeterlilik sınavı 13 Şubat 2022 tarihinde saat 10.00'da Ankara'da yapılacak ve sonuçlar 4 Mart 2022 tarihinde açıklanacak. Sınava girmek için 170.00 TL ödemeniz gerekmektedir. Sınava giriş belgeleri 7 Şubat 2022 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinden yayınlanacak.

a) Türk kültürünün yurt dışında tanıtılması, yayılması ve korunması, yurt dışındaki vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın kültürel bağlarının korunması, güçlendirilmesi ve dinî konularda aydınlatılması ile Türk dilinin öğretilmesi amacıyla öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, öğretmen ve din görevlisi olarak yurt dışında görevlendirilecek personelin unvanı, sayısı, nitelikleri, seçimleri, görev yerleri ve süreleri, izinleri, yurt dışındaki görevlerinin sona erdirilmesi ve diğer hususlara dair usul ve esaslar 03/07/2003 tarihli ve 25157 Sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonun Çalışma Esas ve Usulleri ile Bu Komisyon Tarafından Yurt Dışında Görevlendirilecek Personelin Nitelikleri ile Hak ve Yükümlülüklerinin Belirlenmesine İlişkin 05/06/2003 tarihli ve 2003/5753 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla düzenlenmiştir.

b) Mesleki Yeterlilik Sınavı, yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçmek amacıyla; ilgili mevzuat, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu Kararı ve Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünün 11.11.2021 tarihli ve 36708072 sayılı Makam Oluru ile Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunun 17.12.2021 tarihli ve 148/2021 sayılı Kararı çerçevesinde hazırlanan işbu Kılavuzda belirtilen esaslara göre Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 13 Şubat 2022 tarihinde saat 10.00’da Ankara’da gerçekleştirilecektir.

c) Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenler, Mesleki Yeterlilik Sınavı ve Temsil Yeteneği Sınavına tabi tutulacaklardır. Seçilecek öğretmenlerin alanları ve sayıları Kılavuz sonundaki tablolarda belirtilmiştir.

ç) Temsil Yeteneği Sınavı, Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu marifetiyle Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü koordinesinde Ankara’da gerçekleştirilecek, duyurular http://www.meb.gov.tr ve http://yyegm.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

d) Adaylar, sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ile Millî Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden öğrenebileceklerdir.

e) Adayların Millî Eğitim Bakanlığı ile yapacakları bütün yazışmalarda bu Kılavuzdaki Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini (Ek-3) kullanmaları gerekmektedir.

f) Sınav süreci başladıktan sonra yeni ihtiyaçların ortaya çıkması ya da ihtiyaçların ortadan kalkması hâlinde Mesleki Yeterlilik Sınavı için belirlenen sınav başarı puanını ve kontenjanları azaltmaya veya artırmaya Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu yetkilidir.

g) Kılavuzda yer alan herhangi bir ülke grubunda öğretmen ihtiyacının karşılanamaması durumunda, görevlendirilmeye esas başarı sırasında bulunan ve şartları taşıyan öğretmenler arasından diğer ülke gruplarına Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunca görevlendirme yapılabilecektir.

ğ) Bu Kılavuz kapsamında başvuru yapan adaylar, “Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretim Üyesi/Öğretim Görevlisi/Okutman Seçme Sınavı Başvuru Kılavuzu 2022” kapsamında gerçekleştirilecek sınava başvuru yapamazlar.

KILAVUZ

EK 1 : https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/21112644_Ek-1.docx

EK 2 : https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/21112645_Ek-2.docx

EK 3 : https://www.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2021_12/21112645_Ek-3.docx

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.