Öne Çıkanlar Kamuran Yazıcı engelli öğretmen sayısı aile eğitim programı 6831 sayılı Orman Kanunu şehit yakını

2023 Yılı Her İkisi De Sözleşmeli Personel Mevzuatına Tabi Olarak Görev Yapan Öğretmen Eşlerin Aile Birlikteliğine Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Duyurusu

Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan sözleşmeli öğretmenler ile 7433 sayılı Kanun kapsamında öğretmen kadrosuna atananlardan her ikisi de 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla 3 yıllık çalışma süresini tamamlamayan ve farklı illerde görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla iller arası yer değiştirme başvuruları aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde alınacaktır.

GENEL AÇIKLAMALAR

1) Bu duyuru kapsamında;

a) 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrası doğrultusunda halen sözleşmeli olarak görev yapan,

b) Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayken 7433 sayılı Kanun kapsamında öğretmen kadrosuna atanan; ancak 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresini doldurmayan öğretmenlerden her ikisi de bu maddenin (a), her ikisi de (b) veya biri (a) diğeri (b) bentleri kapsamında olan ve farklı illerde görev yapan eşler aynı ilde birleşmek üzere başvuru yapabilecektir.

2) Bu duyuru kapsamında yer değiştirme isteğinde bulunabilmek için 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla Bakanlığımız resmî eğitim kurumlarında sözleşmeli veya sözleşmeli ve kadrolu en az bir yıl öğretmen olarak görev yapılmış olması gerekmektedir.

3) Her ikisi de 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla Bakanlığımız resmî eğitim kurumlarında sözleşmeli veya sözleşmeli ve kadrolu öğretmen olarak bir yıllık görev süresini tamamlamış/tamamlayacak durumda olan eşlerin, karşılıklı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunmaları zorunludur. Bu durumda olan eşlerden birinin başvuruda bulunmaması halinde diğer eşin başvurusu dikkate alınmayacaktır.

4) Eşlerden birinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla en az bir yıllık çalışma süresini doldurmamış olması halinde, aynı tarih itibarıyla bir yıllık çalışma süresini tamamlayan diğer eş başvuruda bulunabilecektir.

5) Birinci maddenin (a) veya (b) bentlerinde belirtilen şartlarda görev yapan öğretmenler, 2023 Mart Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan eşinin atandığı il’e yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir.

6) Her ikisi de 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla Bakanlığımız resmî eğitim kurumlarında sözleşmeli veya sözleşmeli ve kadrolu öğretmen olarak bir yıllık görev süresini tamamlamış/tamamlayacak durumda olan ve karşılıklı olarak yer değiştirme başvurusu zorunlu olan eşler, çeşitli nedenlere (illerin sözleşmeli öğretmen pozisyon durumları, alanlar itibarıyla norm kadro durumu, öğretmen ihtiyaç durumu, hizmet süresi yetersizliği vb.) bağlı olarak eşlerinin görev yaptığı il için yer değiştirme başvurularının olumsuz sonuçlanabilme ihtimaline karşılık aile birlikteliğinin Bakanlığımızca uygun görülen bir ilde sağlanmasını isteyebileceklerdir. Bu durumda her iki öğretmenin de Başvuru Formundaki bu seçeneği işaretlemesi gerekmektedir. Başvuruda bulunan eşlerden birinin bu seçeneği işaretlememesi durumunda diğer eşin isteğine ilişkin talep dikkate alınmayacaktır. 

7) Çalışma sürelerinin hesabında çeşitli nedenlere (doğum, askerlik v.b.) bağlı olarak sözleşmenin feshedildiği süreler ile aylıksız izinde geçirilen süreler dikkate alınmayacaktır.

8) Birinci maddenin (a) veya (b) bentleri kapsamında öğretmen olarak görev yapan eşlerden birinin 30 Eylül 2023 tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresini tamamlayacak olması durumunda her iki eş de bu kapsamda başvuruda bulunamayacaktır.

9) Askerlik ve doğum nedenlerine bağlı olarak sözleşmesi feshedilen öğretmenler ile aynı nedenlere bağlı olarak aylıksız izinde bulunan öğretmenlerden 30 Eylül 2023 tarihine kadar görevine başlayacağını belgelendirenler, diğer şartları da taşımaları kaydıyla bu kapsamda yer değiştirme başvurusunda bulunabilecektir. Bu doğrultuda yer değişikliği yapılanlardan en geç 6 Ekim 2023 tarihine kadar görevine başlamayanların atamaları iptal edilecektir.

10) Başvurular, 21 Ağustos 2023 – 25 Ağustos 2023 tarihleri arasında ekteki “Başvuru Formu” ile bulundukları ilin il millî eğitim müdürlüğüne yapılacaktır. Başvuru formunda herhangi bir değişiklik yapılmayacak ve farklı bir form kullanılmayacaktır. Bu kapsamda başvuru yapacak öğretmenlerin bulundukları il, görev yaptıkları ilden farklı olması durumunda başvuruyu alan il millî eğitim müdürlüğünce başvuruya ilişkin belgeler Bakanlığımıza öğretmeninin görev yaptığı il millî eğitim müdürlüğünün de bilgi sahibi olacağı şekilde Döküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden dağıtımlı olarak gönderilecektir.

11) İl millî eğitim müdürlükleri Başvuru Formlarını en geç 29 Ağustos 2023 tarihine kadar Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına göndereceklerdir.

12) Atamalar illerin sözleşmeli öğretmen pozisyonları, alanlar itibarıyla norm kadro ve öğretmen ihtiyacı dikkate alınarak hizmet süresi üstünlüğüne göre il millî eğitim müdürlükleri emrine yapılmak suretiyle gerçekleştirilecektir. Hizmet süresinin hesabında 30 Eylül 2023 tarihi dikkate alınacaktır. Hizmet süresinin eşitliği halinde göreve önce başlayan öğretmenin başvurusu değerlendirmeye alınacaktır.

13) Atama sonuçları ilgililerin MEBBİS'te kayıtlı cep telefonu numaralarına kısa mesaj yoluyla bildirilecektir.

14) Yer değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin kararnameleri görev yaptıkları il ile yer değişikliğinin gerçekleştiği il’e sistem üzerinden gönderilecektir. Görevden ayrılma işlemleri kararnamelerin gönderilmesini müteakip yapılabilecektir.

DUYURU

Başvuru Formu için https://personel.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2023_08/18154118_BaYvuru_Form.docx linkini tıklayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.