Öne Çıkanlar Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 Yılı Eğitim Müfettiş Yardımcılığı Atama Sonuçları Mahmut Özer emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen

Aile Okuluna Trafik Bilgisi Modülü Eklendi

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''19 milyon öğrenci, 1.2 milyon öğretmenle devasa bir eğitim sistemine sahibiz. Ülkemizin her geçen gün rekabet gücü, bu eğitim sistemine erişim nedeniyle artmaya devam ediyor. Bizler de Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu rekabet gücünü artırmak için eğitimde fırsat eşitliğini odağa koyarak erişimi artırmak için tüm çalışma arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak aynı zamanda yetişkinlerle ilgili eğitim alanımız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, var.

Ülkemizin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğini artırmak için gece gündüz demeden hem eğitim çağ nüfusuna hem de eğitim çağı nüfusunun dışındaki yetişkinlere eğitim vermeye devam ediyoruz. 2022'de hedefimiz, her ay bir milyon vatandaşımıza erişmekti. Normalde her yıl halk eğitim merkezleri üzerinden dört beş milyon vatandaşımıza erişiliyordu. Bu sene hedefi çok yükselttik ve ayda bir milyon vatandaşımıza ulaşmayı, eğitim hizmeti sunmayı hedef koyduk. Onuncu ayı bitirdiğimizde, on buçuk milyon vatandaşımıza eriştiğimizi görüyoruz. On buçuk milyon vatandaşımızın yüzde 60'ı da kadınlarımız. Kadınlarınızı çok daha güçlendiren, istihdam kabiliyetlerini geliştiren eğitimlerle ayakta tutacak mekanizmaları Bakanlık olarak desteklemeye, onlara sunmaya devam ediyoruz.

18 Ağustos 2021'de Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde, 81 ilde Aile Okulu projemizi İstanbul'dan başlattık. Hedefimiz, yıl sonuna kadar bir milyon ailemize erişmek ve bir milyon ailemizi aile okulu projesinden yararlandırmaktı. Bugün itibarıyla yaklaşık beş yüz elli bin ailemize ulaşmış bulunuyoruz ve yıl sonuna kadar, inşallah, bu sayıyı bir milyona çıkaracağız. 2023 yılında da iki buçuk milyon aileye ulaşma hedefimiz var.

Şimdi, bugün burada 'Aile Okulu'na ilave bir trafik bilgisi modülünü de ekleyerek yine bir iş birliğinin adımını atmış olacağız. Böylece, 'Aile Okulu'nu tamamlayan tüm velilerimiz, yetişkinlerimiz aynı zamanda trafik bilinciyle de ilgili eğitim modülünü tamamlamış olacaklar.

Kayıplarımızın çok daha az, çok daha müreffeh, çok daha sağlıklı trafiğin yaşandığı bir ülke olma yolunda İçişleri Bakanlığımıza kısmi olarak destek sağlamış olacağız. İnşallah, bu aile okulunun içine koyacağımız bu trafik bilinciyle ilgili eğitimi de yaygınlaştırdıkça hemen hemen tüm velilere, tüm ailelere erişebilme imkânına sahip olacağız. Buradaki en güzel noktalardan biri, yine Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle İçişleri Bakanımız ile Tarım ve Orman Bakanımızla birlikte -biliyorsunuz- iki bin köy yaşam merkezinin açılışını yaptık. O projenin en güzel tarafı, köy yaşam merkezlerinde sadece anaokulu ve ilkokulun olması değil, aynı zamanda halk eğitimi merkezlerinin de olması. Dolayısıyla bu aile okulları köylere kadar, en ücra noktalara kadar vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Her geçen gün ilave modüllerle ailelerimizi sürekli güçlendireceğiz. Bakanımıza sadece bu süreçte değil, bundan önceki tüm süreçlerimizde bize vermiş olduğu destekler için en içten şükranlarımı sunuyorum. Bu modülün geliştirilmesinde her iki bakanlığımızdan da katkı veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İş birliği protokolünü hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımı sunuyorum.'' dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Bu uygulayacağımız protokol kapsamında bir taraftan ulaştığımız çocuklar, bir taraftan ulaşacağımız aileler ve bir taraftan elde edeceğimiz trafik konusuyla ilgili mücadeledeki iklimi sonuca ulaştıracaktır. Hedefimiz 100 binde 9,6 olan trafik kazalarındaki ölüm sayısını 100 binde 5'e düşürmektir.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.