Öne Çıkanlar öğretmen yüz yüze eğitim EBA TV denklik işlemi Koronavirüs

Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflerine Ek Ders Ücreti Talebi

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumları Alan/Bölüm/Atölye ve Laboratuvar Şefliklerine İlişkin Yönerge hükümleri gereğince atölye ve laboratuvarların amacına uygun olarak etkin ve verimli bir biçimde kullanılması, tertipli, düzenli tutulması, atölye ve laboratuvarlarda kullanılan araç-gereç, makine-teçhizat ve eğitim/deney setlerinin periyodik bakım ve onarımlarının yapılarak eğitim-öğretime hazır halde bulundurulması alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin görev ve sorumlulukları arasındadır. Bu çerçevede mesleki ve teknik eğitim kurumlarında meslek alan uygulama eğitimi yüz yüze yapılmasa dahi, aölye ve laboratuvarlarda bulunan araç ve gereç, makine-teçhizat ve eğitim/deney setlerinin periyodik bakım ve onarımlarının yapılması, kullanıma hazır halde tutulması iş ve işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün 19 Kasım 2020 tarihli ve E.16964389 sayılı yazısında da öğretmenlerin haftada bir gün eğitim kurumuna gelerek planlama, değerlendirme vb. görevleri yürütmeleri istenilmiştir.

Bu kapsamda mesleki ve teknik eğitim kurumlarının atölye ve laboratuvarlarında bulunan araç-gereç, makine-teçhizat ve eğitim/deney setlerinin periyodik bakım ve onarımlarının yapılması, kullanıma hazır halde tutulması iş ve işlemleri halen alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefleri tarafından her hafta eğitim kurumuna geldikleri gün zarfında yerine getirilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 6'ncı maddesinin dördüncü fıkrasında, ''birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilenlerin, görev yaptıkları eğitim kurumunun bölüm, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, onarımı ve öğretime hazır halde bulundurulması amacıyla yaptıkları çalışmaların bölüm şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi sayılır.'' hükmü yer almaktadır.

Bu doğrultuda, yüz yüze eğitime 4 Ocak 2021 tarihine kadar ara verilen mesleki eğitim kurumlarının atölye ve laboratuvarlarında bulunan araç-gereç, makine-teçhizat ve eğitim/deney setlerinin periyodik bakım ve onarımlarının yapılması, kullanıma hazır halde tutulması iş ve işlemlerini gerçekleştiren alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin Karar'ın mezkur maddesi gereği ek ders ücreti almaları gerektiği yönünde genel bir yazının taşra teşkilatına gönderilmesi ve neticeden Sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.