Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim Mevlidi Nebi Haftası uzaktan eğitim

Bakan Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim ve 20 Bin Öğretmen Ataması Açıklaması

Öğretmenlerin aşılanmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Köy okullarındaki öğretmenlerimizden başlamak gibi bir planımız var. Sağlık Bakanlığı, öğretmenlerimizin de planlamasını yapıyor. Bu düzenlemenin bir parçası olarak da dün Çorum'da aşımızı olduk. Aşılama çalışmasına özel okullardaki öğretmenlerimiz de dahil." dedi.

Köy okullarındaki son duruma dair bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "İstatistikleri günlük olarak topluyoruz, devam oranı yüzde 90'ın üzerinde. Köy okullarında öğrencilerimizin eğitim imkanlarının genişlemesi önemsediğimiz bir konu bu yüzden mutluyuz." dedi.

Ders saatleri konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Bilim Kurulu'nun önerisi ile oluşturduğumuz standartlar var. Sınıftaki kişi sayısı, mekanların nasıl düzenleneceği, riskler nelerdir, temizlik durumu nedir? Asgari 16 saatten başlayan bir ders çizelgesi var. Ama her okulun kendi imkanları ve kapasitesi var. Lise sonlar okula gelecekler. Okula öğrencilerimiz geldiğinde okulun tamamı boş. Yönetim diyebilir ki, burada soru çözme grubu oluşturdum. Şu kadar öğrenciden fazla olamaz, temizlik standartı bu diye belirlediklerimize uyarak okul yöneticilerimiz kendi kararlarını alabilirler." dedi.

Okullardaki tedbirlerden bahseden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "TSE ile bir çalışma yaptık. Kılavuz hazırladık. Hangi önlemlerin alınması gerektiği konusunda çok ayrıntılı standartlar var. Çok ayrıntılı bir kılavuz. Velilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz, öğrencilerimiz için ayrı... Dijital olarak tüm okullara gönderildi. Dış denetim ekibi risk değerlendirmesini yapıyor. 3 bin kişilik bir ekip. Teftiş sonrasında bu eksik, bunu almalısınız, bunu tamamlamalısınız deniliyor. Ateş ölçer, dezenfektan ihtiyacı, bunları nasıl karşılayacağız derken, 'yaşasın meslek liseleri' dediğimiz bir noktaya geldik. Kendi ihtiyaçlarının dışında ülke ihtiyacını karşılayan bir noktaya geldiler." dedi.

8 ve 12. Sınıfların müfredatının nasıl olacağının bilgisini veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Hafta sonu tamamen 8 ve 12. sınıflar için özel kanallarımız var. Öğretmenlerimiz sınav için ders veriyor ayrıca hafta içi kendi öğretmenler aynı dersi veriyor. Yine ayrıca başka öğretmen aynı dersi hafta içi anlatıyor. Kütüphanemizden de eğitim alabiliyor bir de telefonla arayıp çözemedikleri konular hakkında öğretmenlerden destek alabilirler 6 Haziran'a kadar." dedi.

Yüksek riskli illerde eğitimin nasıl olacağına açıklık getiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "liseli öğrencilerimizin sınavları, önümüzdeki ay Mart ayı sonuna kadar da illerin risk değerlendirmesine bakarak karar verilecek." dedi.

Sınavların ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Karne verebilmemiz için bizim bir sınav da yapabilmemiz gerekiyor. İllerin risk durumuna bakarak, yerinde karar dönemi var. İl Hıfzıssıhha Kurulu burada risk çok yüksek okulu açamayız, sınav yapamayız diyebilir. Filanca ilde hiç vaka yok, şu kademelerde biz okulları açıyoruz diyebilir. Başka bir il risk yüksek açmıyoruz diyebilir. Kabine toplantılarında Sağlık Bakanlığı'ndan onay gelirse, sınıflar genişletilebilir. Mart sonuna kadar illerin durumuna göre karar verilecek. Biz hiçbir sınav yapmazsak, eğitim faaliyetlerini dikkate almazsak, sürekli olarak bir birikim oluşacak ve öğrencilerimizin geleceğe ilişkin yükleri artacak. Bizim geleceğe dönük ihtiyaç nedir diye bir bilgiye de ihtiyacımız var. Tamamlayıcı ve destekleyici politikaları üretmek için verilere ihtiyacımız var. Tamamen kontrollü olarak, belli saatler arasında okula gelerek sınava geldik, bunun riski nedir? Bunu elbette danışıyoruz. İstişare ediyoruz. Bu masa başında alınacak bir karar değil. İstişare ile alınabilecek bir karar." dedi.

"Sınav içi seyahate gerek yok" diyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; sözlerine "Bizim bir ulusal destekleme programımız hazırlanıyor. Türkiye 3 kanal kurabilen ve her yayını 3 kez tekrar eden bir altyapı kurabilmiş birkaç ülkeden biri. Erişimi az olan öğrencilerimize tablet dağıttık EBA destek noktalarımız var. 25 bin sorunun olduğu mobil soru bankamız var internet olmadan da izleyebilirsiniz. Bütün bunlar destekleniyor. Öğrencimiz isterse yüz yüze görmek isterse ağustostan beri kapı açık. Şehir dışındaki bir öğrenci kendi okul türünden herhangi bir okula gidip sınava girebilir." şeklinde devam etti.

Yazın yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Her türlü eğitim platformumuz açık olacak. EBA dünya birincisi. Bunu ben değil Google verileri söylüyor. Bu yüz yüze eğitim kadar iyi demek değil. Daha iyi olması için de risk değerlendirmesi yaparak sınıfları açmaya çalışıyoruz. Okullarını en fazla kapatan ülkeler arasında Türkiye listede yer alıyor. Riski gördüğümüz an kapatırız. Risk değerlendirmesi böyle dediği için kapatıyoruz. Riske minumum girerek kararlar alıyoruz. Eğitimi hallederiz bir şekilde. Bizim halledemediğimiz yer bu işin psikolojisi." dedi.

"Tüm sınıflar yüz yüze eğitime geçecek mi?" sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Bilim Kurulu bir tavsiye kararı alıyor. Kabine'de görüşülüyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da bunu açıklıyor. 15 günde bir değerlendirme yapıyoruz. Bunun uygun olup olmadığı eğitimsel olarak değerlendirilecek." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; tablet dağıtımına ilişkin "Hayırseverler, belediyeler çok sayıda tablet bağışında bulunuyor. Salgın döneminde 657 bin tabletin büyük kısmı dağıtıldı." dedi.

Uzaktan eğitimin katkılarından bahseden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Umudu kaybetmemek lazım. O çocuğun geleceğinin vebali bizde. Bu iyimserliğim doluyu da görelim boşu da görelim. Bakanlık bin iş yaptı hepsi kötü olur mu ya da hepsi iyi olur mu? 128 bin öğretmenimiz dijital becerilerin tamamını kazanarak dijital sertifika aldı. Ben hiç bu kadar öğretmen adanmışlığını görmedim. Çocuğu çaresiz veliyi kimsesiz bırakmamak neymiş onu gördüm. Çocuklar yeni durumlarda nasıl davranır veliler bu konuda inanılmaz yetkinlik kazandı." dedi.

"20 bin öğretmen ne zaman atanacak?" sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; "Dün toplantısı yapıldı. Önümüzdeki aylarda bu takvim nasıl olacak, nasıl işleyecek, personel müdürlüğümüz bunu getirdi bize. Ben döndüğümde tekrar konuşacağız ve atama takvimini ilan edeceğiz." şeklinde cevap verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.