Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim yüz yüze eğitim emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen

Bilim ve Sanat Merkezlerinde Yüz Yüze Eğitim (5 Kasım 2020)

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzalı resmi yazıda "2020-2021 ders yılı 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında eğitim faaliyetleri uzaktan eğitim yoluyla başlatılmıştır. Salgın sürecinin ülkemizdeki seyri dikkate alınarak Bakanlığımızın planlamaları doğrultusunda, farklı tür ve kademelerdeki eğitim kurumlarımızda kademeli olarak yüz yüze eğitim kapsamının genişletilmesi kararı alınmış ve buna göre 12 Ekim 2020 Pazartesi gününden itibaren ilkokulların 1, 2, 3, 4. sınıfları, ortaokulların 8. sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının 9. sınıf öncesi hazırlık sınıfları ve 12. sınıfları yüz yüze eğitime başlamıştır. 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren ise 5 ve 9. sınıflarda belirlenen kurallar dâhilinde yüz yüze eğitime geçilmiştir. Eğitim öğretim sürecinde dikkat edilecek hususlar; Personel Genel Müdürlüğünün 23.09.2020 tarihli ve E.13365395 sayılı yazısı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 08.10.2020 tarihli ve E.14430520 sayılı yazısı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 08.10.2020 tarihli ve E.14431459 sayılı yazısı, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 13.10.2020 tarihli ve E.14739810 sayılı yazısı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 23.10.2020 tarihli ve E.15473721 sayılı yazısı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 23.10.2020 tarihli ve E.15473281sayılı yazısı ile açıklanmıştır. Bu çerçevede bilim ve sanat merkezlerinde (BİLSEM) kayıtlı öğrenciler de 09 Kasım 2020 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlayacaktır. 

BİLSEM’lerde gerçekleştirilecek yüz yüze eğitimlerde dikkat edilecek hususlar aşağıda açıklanmıştır:

BİLSEM’e kayıtlı öğrencilerden, ilkokulların 1, 2, 3 ve 4. sınıfları, ortaokulların 5 ve 8. sınıfları, ortaöğretim kurumlarının 9. sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 9 ve 12. sınıflarında öğrenimlerini sürdürenler, haftada en fazla iki gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde BİLSEM’lerde yüz yüze eğitimlerine başlayacaklardır. 

İl/ilçe hıfzıssıhha kurulu kararıyla açılan okullarda tüm sınıflar seviyesinde eğitimlerini sürdüren BİLSEM’e kayıtlı öğrenciler de yüz yüze eğitimlerine haftada en fazla iki gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde devam edebilecektir.

Yüz yüze eğitimlerde bir ders/etkinlik 30 dakika; teneffüsler 10'ar dakika olacak şekilde planlanacaktır.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde de bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler BİLSEM müdürlüklerince alınacaktır.

Dersliklerde oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenip bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısı buna göre belirlenecektir. Gruplara ayırma işlemi yapılırken öğretmenlerin norm kadrolarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Yüz yüze eğitim için öğrencisini BİLSEM’e göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve BİLSEM’e gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacaktır.

Öğretmenlerin uzaktan eğitim yoluyla yürüttükleri ders uygulamaları BİLSEM müdürlükleri tarafından düzenli olarak takip edilecek, öğretmenlerin maaş karşılığı ve ek ders ücretleri ile ilgili iş ve işlemleri Personel Genel Müdürlüğünün 23.09.2020 tarihli ve E.13365395 sayılı yazısı doğrultusunda yürütülecektir.

Öğrencilerin BİLSEM’lerde geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak, kurum yöneticileri ve öğretmenlerce takibi yapılarak kurumda gerçekleştirilecek olan yüz yüze eğitim faaliyetleri hakkında öğrencilere “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”na göre gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Destek eğitim odalarında eğitim hizmetlerine yeni bir açıklamaya kadar başlanmayacaktır. 

BİLSEM’e devam eden öğrencilerin yüz yüze eğitimlerine ilişkin iş ve işlemlerin gerekli tedbirler alınarak yukarıda açıklanan hususlar doğrultusunda, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ile BİLSEM müdürlüklerince yerine getirilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.