Öne Çıkanlar BİM Aktüel Ürünler A101 Aktüel Ürünler Görevde Yükselme Sınavı ŞOK Aktüel Ürünler İçişleri Bakanlığı

Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları (1 Haziran 2023)

Genel Müdür Bakan a. Cemal Özdemir imzalı resmi yazıda ''Bakanlığımız eğitim kurumlarında görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara ilişkin verilen danışmanlık tedbir kararlarını yerine getirmekle görevlendirilebilmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığımız tarafından 2015 yılında Danışmanlık Tedbir Uygulamaları adlı kılavuz yayımlanarak rehber öğretmen/psikolojik danışmanların tedbir kararlarını yerine getirirken uyacakları usul ve esaslar hüküm altına alınmıştır.

Danışmanlık tedbir kararlarını yerine getirmekle görevlendirilen rehber öğretmen/psikolojik danışmanların bu görevleri karşılığında ücretlendirmenin nasıl yapılacağı konusunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bütçe Genel Müdürlüğünden görüş talep edilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bütçe Genel Müdürlüğü'nün 25 Mayıs 2023 tarihli ve E-31369724-045.00-21807 sayılı yazısında ''3717 sayılı Kanuna göre sosyal çalışma görevlilerine verilen yol tazminatının Adalet Bakanlığı bütçesinden; 5395 sayılı Kanunun 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına göre sosyal çalışma görevlilerinin, görevleri sırasında yaptıkları ve hakim tarafından takdir edilen masraflarının ise anılan Bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanlığı bütçesinin yargılama giderlerine ilişkin ödeneklerden Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen suçüstü ödeneğinden karşılanmakta olduğu dikkate alındığında sosyal çalışma görevlilerine yapılacak ödemelerde uygulama birliğinin sağlanması ve bu görevlilerin mahkemelerce alınan danışmanlık tedbiri kararları ile görevlendirilmekte olmaları sebepleriyle söz konusu çalışanlara 5395 sayılı Kanunun 33 üncü maddesince yapılacak ödemelerin Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanması gerektiği mütalaa edilmektedir.'' şeklinde ifade etmiştir.

Söz konusu danışmanlık tedbiri uygulamalarında görevlendirilen Bakanlığımız personeline yönelik gerekli iş ve işlemlerin yapılan açıklamalar ve ekte yer alan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bütçe Genel Müdürlüğünün yazısı doğrultusunda yürütülmesi, gerekli duyurunun tüm okul ve kurumlara yapılarak gelebilecek taleplerin Adalet Bakanlığının ilgili birimlerine yönlendirilmesi hususunda; bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.