Öne Çıkanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgin İmar Kanunu Rebiülevvel Ayı uzman öğretmenlik eğitimleri milli eğitim müdürü görevden alindi

Görüş Talebi (17 Ağustos 2022)

Daire Başkanı Bakan a. Şendoğan Şen imzalı resmi yazıda ''İlinize bağlı resmi eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerden yaz tatilinde yer değiştirme suretiyle atananların eski görev yerlerinden o ilde noterde vekaletname verdikleri kişiler aracılığı ile il içi ve il dışı yer değiştirmelerinde sürekli görev yollukları, ilişik kesme ve göreve başlama işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı hususunda görüş talebinizi içerir Van Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 29 Temmuz 2022 tarihli ve E-15943327-903.02.01-54382915 sayılı yazısı incelenmiştir.

Konu hakkında 2009 yılında Bakanlığınızca mülga Devlet Personel Başkanlığından görüş talebinde bulunulmuş olup anılan kurumun görüş yazısı ekte gönderilmiştir. Söz konusu yazıda gerek 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda gerek Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte gerekse o dönemde yürürlükte bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde vekaleten ilişik kesilebileceğine ilişkin bir hüküm bulunmadığından yer değiştirme suretiyle atama işlemi gerçekleşen öğretmenlerin vekaleten ilişik kesmelerinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmiştir.

Görüş yazısının yazıldığı tarihren günümüze kadar gelen süreçte 657 sayılı Kanun'da ve Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte cekaleten ilişik kesme veya vekaleten göreve başlamaya ilişkin bir düzenleme yapılmamış olup günümüzde yürürlükte bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde de konu hakkında bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu bağlamda yer değiştirme suretiyle ataması gerçekleşen öğretmenlerin vekaleten ilişik kesme ve vekaleten göreve başlamalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmiştir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.