Öne Çıkanlar Ağız ve Diş Sağlığı Ek ders ücreti yüz yüze eğitim uzaktan eğitim Engelsiz Üniversite Programı Nişanı Ödülleri

Hastalık İzni (23 Aralık 2021)

Daire Başkanı Bakan a. Ahmet Aytaç imzalı resmi yazıda ''İliniz Sivrihisar ilçesi Selmani Farisi İmam Hatip Ortaokulu'nda öğretmen olarak görev yapanlardan, COVID-19 teşhisi konulması veya COVID-19 hastası temaslısı olmasına bağlı olarak zorunlu ev izolasyonuna alınması nedeniyle hastalık izni kullananların aylıklarından; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 152'nci maddesi kapsamında kesinti yapılıp yapılamayacağı hususunda tereddüte düşüldüğüne ilişkin 21 Aralık 2021 tarihli ve E-17434165-45.99-39518909 sayılı yazınız ve ekleri incelenmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Zam ve Tazminatlar" başlıklı 152'nci maddesinin "III-Ortak Hükümler" bölümünün üçüncü fıkrasında; "Bu zam ve tazminatlara hak kazanmada ve bunların ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır.

Ancak;

a) Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri,

b) Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri,

c) Hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri hariç olmak üzere bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatlar % 25 eksik ödenir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu hüküm çerçevesinde devlet memuru olarak görev yapanların; uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren hastalıklarda kullandıkları hastalık izinleri, yatarak tedavi gördükleri sürelerdeki hastalık izinleri ile sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri dışındaki diğer hastalık izinlerinin, bir takvim yılı içerisinde toplam 7 günü aşması halinde aşan günlerdeki zam ve tazminatlarının %25 eksik ödenmesi gerekmektedir." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.