Öne Çıkanlar memur BEP Geliştirme Birimi AKP Grup Başkanı Naci Bostancı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Matematik Öğretmenliği

İlköğretim Okulu Öğretmenleri İçin Kanun Teklifi
Abone Ol

Teklif ile, köy tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen yerlerde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin de ilköğretim okulu öğretmenlerinin oturmaları için yapılmış ve yapılacak olan konutlardan ücretsiz faydalanabilmeleri amaçlanmaktadır.

Söz konusu kanun teklifinin genel gerekçesinde ''kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla köy öğretmenlerine sağlanan ayrıcalıklardan biri ücretsiz barınma desteğidir.

Yerel yönetimler hukukunda değişiklikler yapan 6360 sayılı Yasa'yla, büyükşehir belediyelerinin sınırları genişletilerek, il sınırlarını kapsar hale getirilmiştir. Bu uygulamanın en önemli sonuçlarından biri köylerin mahalleye dönüşmesidir. 330 büyükşehirdeki 16 bin 220 köyün mahalleye dönüşmesiyle Türkiye'deki 34 bin 434 olan köy sayısı 18 bin 214 adede inmiştir. Bir başka deyişle köylerin yaklaşık %50'si mahalleye dönüştürülmüş, köylerin köy tüzel kişilikleri ortadan kalkmıştır.

Anılan yasa ile birlikte büyükşehir belediyesi olduktan sonra bağlı köylerin mahalle statüsüne geçtiği ve bu kapsamda ilköğretim okulu öğretmenlerinin oturmaları için yapılan konutlardan köy statüsünde olanlardan kira alınıp alınmayacağı hususunda belirsizlik söz konusudur.

Köy tüzel kişiliği kalkmış olan yerleşim yerlerinde görev yapan ve lojman kullanan öğretmenlerden olası kira talepleri, ''Köy Öğretmeni'' kavramına aykırı olacaktır. Öğretmenin köyde ikamet ederek köy yaşantısına katkı sunmasının bir aracı olarak bu hak kritik öneme sahiptir.

Yasa teklifimiz ile 6360 sayılı yasa ile köy statüsünü kaybeden yerlerde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin, bu yerlerde yapılmış ve yapılacak lojmanlardan ücretsiz olarak faydalanması amaçlanmıştır.

6360 Sayılı Kanunla köy tüzel kişiliği kaldırılan yerlerde görev yapan ilköğretim öğretmenlerine, bu yerlerde yapılmış ve yapılacak lojmanların parasız olarak tahsis edilebilmesi amacıyla 222 sayılı Kanun'un 87'inci maddesinin birinci fıkrasında değişiklik yapılmıştır.

222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 872inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ''köylerde'' ibaresinden sonra gelmek üzere ''ve 6360 sayılı yasa kapsamında köy tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılan mahallelerde'' ibaresi eklenmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.