Öne Çıkanlar 4. YÖKDİL Sınavı Sınava Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır? Şubat 2021 Engelli Öğretmen Ataması Duyurusu Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Polis Akademisi Başkanlığı EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti?

Kontenjan Girişi ve Kayıt Alanların Belirlenmesi
Abone Ol

Bakan Yardımcısı Bakan a. Mahmut ÖZER imzalı resmi yazıda ''2020-2021 eğitim ve öğretim yılında ortaokul, özel ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfını başarıyla tamamlayacak öğrencilerin ortaöğretime geçiş kapsamında sınavlı ve sınavsız okullara tercih ve yerleştirme süreci Ocak ayının ilk haftasında başlayacaktır. Bu süreçte merkezi ve yerel yerleştirme kapsamında mevcut ortaöğretim kurumlarının derslik kapasitelerinin en verimli şekilde planlanması, kayıt alanlarının belirlenmesi ve güncellenmesi gerekmektedir.

Bu sebeple, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin "Kontenjan Belirleme" başlıklı 25 inci maddesi hükümleri doğrultusunda e-Okul sistemi üzerinde; 11-22 Ocak 2021 tarihleri arasında ilgili Bakanlık birimleri tarafından sınavlı okulların kontenjanlarının girilmesi, 11-22 Ocak 2021 tarihleri arasında okul müdürlüklerince sınavsız okul kontenjanlarının girilmesi, 11 Ocak - 07 Şubat 2021 tarihleri arasında il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince girilen sınavsız okul kontenjanların kontrollerinin yapılması ve onaylanması, 11 Ocak - 07 Şubat 2021 tarihleri arasında il millî eğitim müdürlüklerince ortaöğretim kayıt alanlarının oluşturulması, 08 Şubat 2021 tarihinden itibaren Bakanlık birimleri tarafından sınavlı/sınavsız okulların kontenjan ve kayıt alanlarının kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda; ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamında olduğu dikkate alınarak 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında sınavlı ve sınavsız ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9 uncu sınıf öğrenci kontenjanlarının belirlenmesinde, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince maarif müfettişi/il müdür yardımcısı/şube müdürü gözetiminde gerekli tedbirler alınacaktır.

Yukarıdaki takvim ve açıklamalar doğrultusunda ilgililerin bilgilendirilmesi ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden çalışmaların süresi içinde tamamlanmasının sağlanması hususunda; bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.