Öne Çıkanlar Zümre ile Eğitim Bölgeleri Yönergeleri Değiştirildi yüz yüze eğitim Fatma AFYONCU Hakmar Express öğretmen

Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporu (26 Ekim 2021)

Kurum İdari Kurulu Başkanı Bakan Yardımcısı Bakan a. Ahmet Emre Bilgili imzalı resmi yazıda ''Bilindiği üzere, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile ilgili yönetmelikler çerçevesinde, bakanlıklarda oluşturulan Kurum İdari Kurulları, her yıl Nisan ve Ekim aylarında toplanıp yetkili sendikanın önerilerini değerlendirerek ''Çalışma Raporu'' hazırlamaktadır.

Bu çerçevede, merkez ve taşra teşkilatı birimleri, Bakanlığımız Kurum İdari Kurulunca hazırlanan ve bir örneği ekte gönderilen ''Ekim 2021 Çalışma Raporu''nda yer alan konuları görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında değerlendirecektir.'' denilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulunun Ekim 2021 Toplantısı, Bakan Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili başkanlığında 19 Ekim 2021 tarihinde yapılmış ve toplantı sonucunda; Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen) Genel Başkanlığının Kurum İdari Kuruluna sunmuş olduğu önerilerden aşağıda belirtilenlerin Bakanlığımızın ilgili birimlerince değerlendirilmesi uygun görülmüştür.

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, en geç iki yıllık periyotlar hâlinde düzenli olarak yapılmalıdır.

-2021 yılı içerisinde öğretmenlerin alan değişikliği iş ve işlemlerine ilişkin kılavuz ve duyuru yayınlanmalı; alan değişikliği işlemleri atama takvimine dâhil edilmelidir.

-Öğretmenlerimizin il içi yer değişikliği işlemlerinin mağduriyet üretmeden adil ve hakkaniyete uygun bir şekilde yürütülmesini sağlayacak şekilde ve tercihleri itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça yer değişikliği taleplerinin bu sıraya göre karşılanması konularında Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde düzenleme yapılmalıdır.

-Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 40. maddesi, Danıştay 2. Dairesi tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararının gerekçeleri göz önüne alınarak yeniden düzenlenmelidir.

-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev alacak memur ve hizmetli personelin, sayı sınırlaması olmaksızın veya makul ölçüde bir sayı sınırlaması getirilerek belirlenmesi sağlanmalıdır.

-2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu sürecinde, (K) Cetvelinin fazla çalışmaya ilişkin bölümüne; “öğretmenevleri ve akşam sanat okulları” ibaresinin eklenmesi için girişimde bulunulmalıdır.

-Ulaşım amacıyla Bakanlık merkez teşkilatı personeline verilen Ankara Kartlara yüklenen toplu taşıma ücretlerinin, Büyükşehir Belediyesi hizmeti N Kolay Ankara Kartlara yüklenebilmesi/aktarılabilmesi için girişimde bulunulmalıdır.

-Öğretmen kadroları haricindeki kadrolarda görev yapan Bakanlık personeline müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş hakkı verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmalıdır.

-Okul yönetimlerinin Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne aykırı surette servis araçlarının ve şoförlerinin denetimleriyle yükümlü kılınmasının istenilmemesi; söz konusu iş ve işlemlerin, kolluk kuvvetlerince yerine getirilmesi yönünde düzenleme yapılması için girişimde bulunulmalıdır.

-2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararı ve 6. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi’nde yer alan, “Kamu kurum ve kuruluşları, imkânları çerçevesinde personeline kreş hizmeti sunma, kalitesini ve kapasitesini artırma konusunda ihtimam gösterir” hükmü gereğince, Bakanlık merkez teşkilatı ve bağlı birimleri ile il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapan personelin okul öncesi eğitim çağı öncesi yaş grubundaki çocukları için kurum hizmet binalarında kreş ve gündüz bakımevleri açılmalıdır.

-Bakanlar Kurulu’nun 05.06.2003 tarihli ve 2003/5753 sayılı Kararı doğrultusunda yurt dışında görevlendirilen personelden salgın nedeniyle 14.7.2020 tarihli ve 2760 sayılı değişiklik kararnamesiyle görev sürelerinin uzatılmasına bağlı olarak ilgili sınavı kazanıp da görevlendirmesi yapıl(a)mayan personelin, hak düşürücü sürelerinin uzatılması; yurt dışındaki okulların kapanması/kapatılması veya faaliyetlerine ara vermesine bağlı olarak fiilen görevlendirilemeyen personelin ise ihtiyaç bulunan başka yurt dışı okullara görevlendirilmesi veya görevlendirme hak düşürücü sürelerinin uzatılması yönünde düzenleme yapılmalıdır.

Rapora http://www.ebs.org.tr/ebs_files/files/MEB_KIK_Ekim_2021_Calisma_Raporu.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.