Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim Mevlidi Nebi Haftası uzaktan eğitim

MEB'den İlkyardım Eğitimi Kursu Yazısı

Genel Müdür Bakan a. Prof. Dr. Adnan BOYACI imzalı resmi yazıda "Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı ile okul ve kurumlarında: deprem, doğal afet, iş sağlığı ve güvenliği acil durum yönetimi hizmetleri başta olmak üzere 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında düzenlenmesi ivedilik teşkil eden ilk yardım eğitimlerinin, il İş Sağlığı Güvenlik Birimleri koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılması planlanmıştır.

Bakanlığımızca ögrenci, öğretmen ve velilerimizde ilk yardım bilincinin geliştirilmesi. yaralanma ve sakatlanmaların azaltılması amacıyla Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 19.01.2021 tarihli ve 19371505 sayılı yazısı ile başlatılan "Çocuklarımız Ilk Yardımla Daha Güvende" projesi kapsamında 08.04.1995 tarihli ve 22252 sayılı Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği, 20.06.2006 tarihli ve 2007/57 Sayılı Bakanlık Genelgesi ve 24.10.2008 tarihli ve 2008/73 Sayılı Bakanlık Genelgesi doğrultusunda öğretmen ve okul yöneticilerine yönelik "ilkyardım Eğitimi Kursu" mahalli hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak düzenlenecektir.

Bu kapsamda: eğitimlerin 25 Ocak 2021 tarihinde başatılması, yer alan standart eğitim programı doğrultusunda: mahalli yüz yüze hizmetiçi eğitim faaliyeti olarak düzenlenecek "İlkyardım Eğitimi Kursu"nun eğitim faaliyetinin bütünlüğü muhafaza edilerek ilk 8 saatlik teorik eğitim kısmının Covid-19 salgını koruma tedbirleri kapsamında online canlı bağlantı yoluyla yapılması, eğitim programının uygulamalı olması nedeniyle ek programda yer alan uygulama kısmının ise Covid-19 salgını koruma tedbirleri doğrultusunda ilk yardım eğitim merkezlerinde ileri bir tarihte gerçekleştirilmesi, eğitim sonunda kursiyerlere sertifikaya dayalı ilk yardımcı yeterliliğinin kazandırılması için il sağlık müdürlükleri ile koordine içerisinde sınavların planlanması, ilkyardım eğitimlerinde birlikteliğin sağlanması için http://merkezisgb.meb.gov.tr adresinde "eğitim" üst sekmesinde yer alan ilk yardım başlığı altına eklenen görsel, eğitsel, yönetsel yayın ve materyallerin kullanılması, ilkyardım eğitimlerinin Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 20.07.2020 tarihli ve 43501582-774.01.01-E.9610571 sayılı COVID-19 Salgını Normalleşme Sürecinde Düzenlenecek Mahalli Hizmetiçi Eğitim Faaliyetleri Çalışma Rehberi doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınması, il sağlık müdürlükleri ile koordineli olarak eğitim süreçlerinin yürütülmesi hususlarına dikkat edilerek eğitimlerin ivedilikle düzenlenmesini önemle rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.