Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hakmar Express memur öğretmenler öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı

MEB'den Mektup Yarışması Duyurusu

Bu şartnamenin amacı; 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Türkiye geneli resmî/özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve yöneticilere yönelik nitelikli bir sosyal etkinlik gerçekleştirerek öğretmenlik mesleğinin önemine bir kez daha dikkat çekmeyi hedefleyen “Öğretmenden Öğretmenine Mektup” konulu mektup yarışmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Bu şartname; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Türkiye geneli resmî/özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen ve yöneticileri kapsar. 

Bu şartname; 08/06/2017 tarihli ve 30090 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” ile Millî Eğitim Bakanlığı Sosyal Etkinlik İzinleri Yönergesine dayanılarak hazırlanmıştır. 

Yarışmanın konusu, öğretmenlerin öğretmenlik mesleğini seçmesinde etkili olan ve bu anlamda kendilerinde olumlu iz bırakan öğretmenleri hakkındaki duygu ve düşüncelerini bir mektupla ifade etmesidir.

GENEL KATILIM ŞARTLARI

Yarışmaya katılım ücretsizdir ve gönüllülük esasına bağlıdır.

Yarışmanın hiçbir aşamasında, katılımcıların açık rıza onayı alınmadan kişisel verileri istenmez. Bu kapsamda istenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlarla kullanılmaz, üçüncü kişilere verilemez ve yarışmanın sona ermesinin ardından resen silinir. 

Yarışma kapsamında engelli bireylerin etkinliğe katılımını teşvik edici, kolaylaştırıcı ve etkinlikten azami şekilde faydalanmalarını sağlayıcı her tür tedbir Okul Müdürlükleri, İlçe/İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından alınacaktır. Okul Müdürlükleri, İlçe/İl Millî Eğitim Müdürlükleri engelli öğretmenlerin engel türünü göz önünde bulundurarak şartnamenin anlaşılması, mektupların yazımı ve teslimi hususlarında her türlü desteği vermekle yükümlüdür.

Her öğretmen yarışmaya yalnız bir eserle katılabilecektir.

Yazılacak mektupların her yönüyle özgün olması gerekmektedir. Mektupların daha önce hiçbir mecrada yayınlanmamış olması şartı bulunmaktadır. Mektubun tamamı ya da bir bölümü basın-yayın organı veya herhangi bir mecradan kopyalanmış ya da alıntı yapılmış ise mektup değerlendirilmeye alınmayacak/ derece aldıysa iptal edilecektir.

Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacaktır. Rumuz bilgisi mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde yer alacaktır.

Yarışmaya başvuru yapanlar eserlerini Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde word formatında hazırlayıp hem dijital ortamda hem de ıslak imzalı haliyle birlikte, EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesini, EK-2 Açık Rıza Onay formunu görev yaptıkları okul/kurum müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Biçimsel ve teknik şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Seçici Kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma koşulları İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ve Okul Müdürlükleri tarafından öğretmen ve yöneticilere duyurulacaktır.

İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinde ve İl Millî Eğitim Müdürlüklerinde eserleri değerlendirmek ve birinci olan eseri seçmek için bir komisyon oluşturulacaktır. Oluşturulacak komisyonlarda Türkçe/Edebiyat öğretmenleri görevlendirilmeli, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise diğer branş öğretmenleri arasından görevlendirme yapılmalıdır.

Yarışma takvimine uyulmadan teslim edilen eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Siyasî amaçlara hizmet eden, genel ahlâk kurallarına uymayan, hakaret ve reklam unsuru içeren eserler yarışma dışı kalacaktır.

Katılım formu ve taahhütname (EK-1) ile Açık Rıza Onay formu (EK-2) bulunmayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Bakanlığa sadece il birincisi olan mektup gönderilecektir.

İl Millî Eğitim Müdürlükleri, değerlendirme sonucunda il birincisi olan mektupları hem dijital halde hem de ıslak imzalı olarak taranmış halde DYS üzerinden Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne gönderecektir. 

Yarışma kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüklerince Millî Eğitim Bakanlığına gönderilen mektuplar Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Ek Hizmet Binası, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Grubu tarafından muhafaza edilecektir.

Yarışmada dereceye giren öğretmen veya yöneticilerin ödülleri bağlı bulundukları İl Millî Eğitim Müdürlüğüne kargo ile gönderilecektir ve ödüller tutanakla teslim edilecektir.

Katılımcılar Yarışma Şartnamesi ve Başvuru Formlarının tüm hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

TELİF HAKLARI

Katılımcı, yarışmaya gönderdiği mektubun tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Mektubun alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.

Ödül alan katılımcıların beyan ve kabuller dışında hareket ettikleri anlaşılır ise elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Millî Eğitim Bakanlığı sorumlu değildir.

Mektupların basımı ve yayını yoluyla herhangi bir ticari kazanç elde edilmeyecektir. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı yarışma faaliyetleri kapsamında yapılacak duyurular, hazırlanacak dijital veya basılı kataloglar, sosyal medya paylaşımları, videolar vb. için muvafakat alarak eserleri kullanabilecektir. 

Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde yargı yolu açıktır.

DEĞERLENDİRME

Yarışmaya katılacak eserler, Seçici Kurul tarafından aşağıdaki kriterler doğrultusunda değerlendirilecektir.

Seçici Kurul değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esastır. Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hiçbir eserin ödüle layık görülmemesi durumunda Millî Eğitim Bakanlığı ödül vermeme hakkına sahiptir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.