Öne Çıkanlar memur Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kadro atama Kadir Gecesi Namazı

Millî Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Kılavuz Güncellenmesi (4 Kasım 2022)

Genel Müdür Bakan a. Cevdet VURAL imzalı resmi yazıda ''12.05.2022 tarihli ve 31833 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği'nin yürürlüğe girdiği 12.05.2022 tarihinden sonra aday öğretmen olarak atananların adaylık sürecini düzenleyen "Millî Eğitim Bakanlığı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Kılavuz"un, "A Eğitim Görevi" Bölümünün, "2. Adaylık Eğitimi" başlığının " 2.1 ve 2.2 " maddelerinde Bakanlık Makamının 02.11.2022 tarihli ve E-20299769-20-62551493 sayılı Makam Oluru ile değişiklik yapılmış olup yapılan değişiklikler doğrultusunda güncellenen söz konusu Kılavuz ekte gönderilmiştir. Bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN YETİŞTİRME VE GELİŞTİRME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ADAY ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİNE İLİŞKİN KILAVUZ 2022

GENEL AÇIKLAMALAR

Adaylık süreci; aday öğretmenleri mesleğe, memuriyete, görev yaptığı kuruma ve içinde bulunduğu sosyal çevreye en iyi şekilde hazırlamak üzere tasarlanmıştır. Aday öğretmenler, Eğitim Kurulu kararıyla belirlenen Aday Öğretmen Yetiştirme Programı doğrultusunda, eğitim kurumu müdürleri ve danışman öğretmenlerin sorumluluğunda eğitim ve uygulama görevlerine tabi tutulur. Aday Öğretmen Yetiştirme Programına göre aday öğretmenlerin adaylık süreci, uyum eğitimi ile başlar ve Aday Öğretmen Dosyasının hazırlanması ile tamamlanır. Aday öğretmenlerin adaylık sürecinin, bir yıldan az ve iki yıldan fazla olmayacak şekilde, planlanması esastır. Aday öğretmenlerin adaylık sürecinde, eğitim ve uygulamadan oluşan iki temel görevi bulunmaktadır.

1. Eğitim görevi;

a. Uyum eğitimini,

b. Aday öğretmenler için hazırlanan adaylık eğitimini ifade eder.

2. Uygulama görevleri;

a. Sınıf içi, eğitim kurumu içi ve eğitim kurumu dışı yapılacak gözlem görevlerini,

b. Sınıf ve eğitim kurumu içerisinde yapılacak uygulama görevlerini ifade eder.

Aday öğretmenlerin, eğitim ve uygulama görevlerinden oluşan Aday Öğretmen Yetiştirme Programını tamamlamaları zorunludur. Aday öğretmenlerden Aday Öğretmen Yetiştirme Programına mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede Aday Öğretmen Yetiştirme Programını tamamlamamalarına bağlı olarak başarısız olanların, görevine son verilir ve bunlar üç yıl süreyle öğretmenlik mesleğine alınmaz.

Görev ve sorumluluklar

Aday öğretmen;

a) Aday Öğretmen Yetiştirme Programındaki eğitim ve uygulama görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

b) Adaylık sürecinde danışman öğretmenle işbirliği içinde çalışmalarını yürütür.

c) Danışman öğretmenin tavsiyeleri doğrultusunda çalışmalarını gözden geçirir ve gerektiğinde yeniden düzenler. 

ç) Adaylık sürecinde tamamlaması gereken eğitim ve uygulama görevlerine aksatmadan katılır. Yasal bir mazereti oluştuğunda durumu en kısa sürede danışman öğretmenine ve eğitim kurumu müdürüne iletir.

Danışman öğretmen;

a) Aday öğretmenin eğitim kurumundaki çalışmalarını gözlemler ve adaylık sürecinde aday öğretmene rehberlik eder.

b) Aday öğretmenlere mesleki bilgi, beceri, tutum ve davranışlarıyla örnek olur ve tecrübelerini aktarır.

c) Eğitim kurumu müdürü tarafından adaylık sürecine ilişkin verilen diğer görevleri yapar.

Eğitim kurumu müdürü;

a) Aday öğretmenin göreve başlamasından sonraki ilk beş iş gün içerisinde Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğinin 6’ncı maddesine göre danışman öğretmen görevlendirir. Aday öğretmenin atandığı eğitim kurumunda danışman öğretmen niteliklerine sahip herhangi bir öğretmen bulunmaması durumunda sırasıyla; eğitim bölgesinde, ilçede, ilde bulunan öğretmenler arasından danışman öğretmen görevlendirilmesinin sağlar.

b) Aday öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumunda görevlendirilecek danışman öğretmen bulunamaması hâlinde, başka bir eğitim kurumundan danışman öğretmen görevlendirilebilmesi için durumu eğitim kurumunun bağlı olduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne bildirir.

c) Eğitim kurumunda düzenlenecek Uyum Eğitim Programını, aday öğretmen ile birlikte hazırlar ve programı onaylayarak bir örneğinin Aday Öğretmen Dosyasına konulmasını sağlar.

ç) Danışman öğretmen ve aday öğretmenle birlikte Aday Öğretmen Yetiştirme Programını esas alarak uygulama görevlerine yönelik bir çalışma programı hazırlar.

d) Adaylık sürecine ilişkin görev ve sorumlulukları çerçevesinde eğitim kurumunda gerekli tedbirleri alır.

e) Aday öğretmenin eğitim kurumundaki çalışmalarını gözlemler ve tüm adaylık sürecinde aday öğretmene rehberlik eder.

İl ve ilçe millî eğitim müdürlükleri;

a) Eğitim kurumlarında adaylık sürecinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için gerekli tedbirleri alır.

b) Aday öğretmenin atandığı eğitim kurumunda danışman öğretmen niteliklerine sahip herhangi bir öğretmen bulunmaması durumunda Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğinin 6’ncı maddesine göre danışman öğretmen görevlendirir.

c) İl/ilçe millî eğitim müdürlüklerince Aday öğretmenler için düzenlenecek uyum eğitim programını hazırlar ve mahallî hizmet içi eğitim programı kapsamında uygular.

ç) İl millî eğitim müdürlükleri, Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başarısız olanların listelerini, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne bildirir. 

NOT: Kılavuz webdeogren.com sitesinden alınmıştır.

KILAVUZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.