Öne Çıkanlar yüz yüze eğitim ALS hastaları ALS uzaktan eğitim Arefe Günü

Okulda Yapılan Staj Çalışmaları (16 Nisan 2021)
Abone Ol

Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından E-90757378-250.01-24322071 sayılı 16 Nisan 2021 tarihli Okulda Yapılan Staj Çalışmaları konulu resmi yazı yayınlandı.

Genel Müdür Bakan a. Kemal Varın NUMANOĞLU imzalı resmi yazıda ''Genel Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden, ilgili mevzuat hükümleri gereği yapmak zorunda olduğu staj çalışmalarını Covid-19 salgını nedeniyle ikamet adresine yakın bir okulda yapmaları hususunda taleplerin olduğu ve konu ile ilgili tereddütlerin yaşandığı Bakanlığımıza ulaşan yazılardan anlaşılmaktadır.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri gereği mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında Anadolu Meslek Programı 12 nci sınıf öğrencilerinin İşletmelerde Beceri Eğitimi/Mesleki Eğitim dersini öncelikle işletmelerde almaları esastır. Anadolu Teknik Programı öğrencileri ile yeterli sayıda uygun işletme bulunamaması nedeniyle işletmeye gönderilemeyip okul/kurumda eğitim öğretimini sürdüren Anadolu Meslek Programı öğrencileri ise okuldan mezun olabilmek için ayrıca 40 iş günü staj çalışması yapmakla yükümlü olduğu bilgilerinizdir.

Bilindiği gibi Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında yürütülecek eğitim faaliyetlerine ilişkin hususlarla ilgili açıklamalar yapılmış, salgın sürecinin Ülkemizdeki seyri dikkate alınarak açıklamalar yapılmaya devam etmekte olup öğrencilerin ilgi (b) Yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümleri gereği okuldan mezun olabilmeleri için staj çalışmalarını 12.03.2021 tarihli ve E-90757378-250.01-22301929 sayılı yazımız ve 29.03.2021 tarihli ve E-90757378-250.01-23224086 sayılı yazımız ile Bakanlığımızca yüz yüze ve/veya uzaktan eğitim sürecine ilişkin yapılan/yapılacak açıklamalar çerçevesinde yapmaları gerekmektedir.

Genel Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretim ile ilgili iş ve işlemlerde tereddütlerin yaşanmaması ve uygulamada birliğin sağlanması amacıyla hazırlanan ve http://mtegm.meb.gov.tr/www/sss.php adresinde yayımlanan "Yüz Yüze Uygulama Eğitimleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular"da konu ile ilgili gerekli açıklamalara yer verilmiş olup söz konusu "Sıkça Sorulan Sorular" salgın sürecindeki gelişmeler doğrultusunda güncellenmektedir.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 12.02.2021 tarihli ve E-83203306-10.03-20619760 sayılı yazısının 10. maddesinde yer alan açıklamalara göre; iller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla Genel Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde öğrencinin bulunduğu yerleşim yerlerine yakın il/ilçelerde bulunan kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla sınavlara girebilecekleri belirtilmiştir.

Bu kapsamda okulda yapılan staj çalışmalarının da il/ilçe işletme belirleme komisyon kararları doğrultusunda ilgili Valiliklerin (İl Millî Eğitim Müdürlüğü) eş güdümüyle öğrencilerin kayıtlı oldukları okulla aynı okul/program türü/alan/dalının bulunduğu yerleşim yerlerinde devam eden staj çalışmalarına ve staj bitirme sınavına katılmaları mümkün görülmekte olup, başka bir okulda staj yapması uygun görülen öğrencilerle ilgili iş ve işlemlerin ilgili okul müdürlüklerince takip edilmesi, staj evrakının elektronik ortamda ivedilikle bildirilerek asıllarının kayıtlı olduğu okula da gönderilmesi gerekmektedir.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.