Öne Çıkanlar Kamu Konutları Yönetmeliği müdür yetkili öğretmen AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş Zahide Yetiş 657 Sayılı Devlet Memurları

Örgün Ortaöğretime Yerleşemeyen Öğrenciler (1 Eylül 2021)

Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER imzalı resmi yazıda "Temel eğitimden ortaöğretime geçiş; tercih, yerleştirme ve nakil işlemleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 2021 hükümlerine göre yapılmaktadır. 

Bu süreçte; bir örgün ortaöğretim kurumunda öğrenim görmek üzere tercih hakkını kullanmayan veya tercihte bulunmalarına rağmen herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerden örgün ortaöğretime devam etmek isteyenlerin başvuruları 9-13 Ağustos 2021 tarihlerinde alınmış ve 20 Ağustos 2021 tarihinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu ekranında görünen boş kontenjanı bulunan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiştir.

Buna rağmen, değişik sebeplere bağlı olarak hâlâ bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte yerleştirme taleplerinin karşılanabilmesi için yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonu ekranında görülen boş kalan kontenjanlarına; kayıt alanı, komşu kayıt alanı, diğer kayıt alanı şeklinde belirtilen öncelik sırasına göre her bir kayıt alanına yerleştirmede kontenjandan fazla başvuru olması durumunda ortaokul başarı puanı (OBP), eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8 inci, 7 nci ve 6 ncı sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olana öncelik verilerek, başvuruda bulunanların 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca e-Okula kayıt işlemleri yapılacaktır.

Bu kapsamda; e-Okul yönetim bilgi sistemi "Bakanlık MEM İşlemleri" IOM14002R001 numaralı rapor ekranından "yerleştirilemeyen öğrenci listesi"nde yer alan öğrencilerin velilerine ulaşılarak gerekli bilgilendirmelerin yapılması ve yerleştirme işlemlerinde herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda; bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.