Öne Çıkanlar öğretmen yüz yüze eğitim EBA TV denklik işlemi Koronavirüs

Rehber Öğretmenlerin Ek Ders Ücretlerine İlişkin Resmi Yazı

Genel Müdür Bakan a. Mehmet Nezir GÜL imzalı resmi yazıda ‘’Rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara tercih danışmanlığı döneminde ve 31/08/2020-18/09/2020 tarihleri arasında ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine ilişkin Genel Müdürlüğümüze intikal eden tereddütlerin giderilmesi ve uygulamada birliğin sağlanması için aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Rehber öğretmen psikolojik danışmanların tercih danışmanlığı dönemindeki görevlendirmelerinde alacakları ek ders ücretine ilişkin hususlar Milli Eğitim Bakanlığının 27 Şubat 2007 tarihli ve 2007/19 sayılı Genelgesi’nin 13 üncü maddesinde yer alan "Rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan öğrencilere bir üst öğrenime girmeleri yönünde rehberlikte bulunmak üzere yaz tatilinde görevlendirilenler fiilen yaptıkları bu kapsamdaki görevleri karşılığında her gün için 3 saat olmak üzere ek ders ücretinden yararlandırılacaktır." hükmü ile açıklanmıştır. Bilindiği üzere içinde bulunulan pandemik koşullar nedeniyle tercih danışmanlığı hizmeti 2020 Yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzunda usül ve esasları belirlendiği şekli ile online olarak gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, tercih danışmanlığı hizmeti veren rehber öğretmen psikolojik danışmanlar, kendilerine EBA üzerinden tanımlanan online dersler yolu ile hizmet vermişlerdir. Bu kapsamda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara, tercih danışmanlığı sürecinde eğitim kurumlarının kendilerine EBA üzerinden planlayarak tanımladığı gün sayısı itibari ile ek ders ücreti tahakkukunun gerçekleştirilmesinin uygun olduğu değerlendirilmektedir.

Rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara ders yılı içerisinde ödenecek ders ücretine ilişkin hükümler Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar ile düzenlenmiş olup Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın Ders niteliğinde yönetim görevi başlıklı 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan "Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati, ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir." hükmü gereğince rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara ek ders ücreti ödenmektedir.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri 4 Ağustos 2020 tarihli ve 31213 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütülmektedir. 4 Ağustos 2020 tarihli ve 31213 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğin İhtiyaç analizi başlıklı 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Programın tasarlanması sürecinde her eğitim öğretim yılı mayıs ayında test ve test dışı teknikler kullanılarak öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerine ilişkin ihtiyaçları belirlenir.” hükmü doğrultusunda mayıs aylarında eğitim kurumlarınca öğrenci, öğretmen ve velilere Rehberlik ihtiyacı Belirleme Anketi (RIBA) uygulanmaktadır. 2019-2020 eğitim öğretim yılı mayıs ayı içerisinde uygulanması gereken RIBA'lar ülkemiz ve tüm dünyada yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 11 Mayıs 2020 tarihli ve 6870761 sayılı yazısı gereğince zamanında uygulanamamış olup Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 28 Ağustos 2020 tarihli ve 11503210 sayılı yazısı ve ekinde yer alan çalışma takviminde RIBA'ların uygulanmasına ilişkin iş ve işlemlerin 31/08/2020-18/09/2020 tarihleri arasında yürütülmesi belirtilmiştir. Bu kapsamda rehber öğretmenler/psikolojik danışmanlar RİBA'ların öğretmen, öğrenci ve velilere ulaştırılması, uygulanması, sınıf şube RIBA sonuçlarının derlenerek eğitim kurumlarına ait RIBA sonuçları çizelgelerinin oluşturulması ve belirtilen tarihlerde rehberlik ve araştırma merkezlerine ulaştırılmasında okul yönetimleri ve sınıf rehber öğretmenleri ile işbirliği içerisinde çalışarak Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 28 Ağustos 2020 tarihli ve 11503210 sayılı yazısı kapsamındaki görevlerini fiilen yerine getirdiklerinden Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümleri doğrultusunda rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara 31/08/2020-18/09/2020 tarihleri arasında haftalık olarak 18 saat ek ders ücretinin ödenmesinin uygun olduğu değerlendirilmektedir.’’ denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.