Öne Çıkanlar Sosyal Hizmetler Kanunu ATA AÖF Güz Yarıyılı Bütünleme Sınavı Giriş Belgeleri emeklilikte yaşa takılanlar Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi E fatura

Türk Musikisi Güzel Sanatlar Lisesi Müfredatı'nın İçine Dâhil Ediliyor

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''Kültür ve Turizm Bakanlığımızla çok kapsamlı bir iş birliğine girdik ve şu ana kadar 75 ilimizde 95 güzel sanatlar lisesiyle bu çalışmaları devam ettirirken 6 ilimizde güzel sanatlar lisesinin olmadığını görmüş olduk. Bir iki hafta gibi kısa süre içinde bu 6 ilimizde de güzel sanatlar liselerimizi kurduk. Artık 81 ilimizde güzel sanatlar liselerimiz var ki bir tane Mustafa Kandıralı'yı kaybetmeye tahammülümüz yok. Hangi ilden çıkacağını çünkü bilmiyoruz.

Son 19 yılda da zaten eğitimdeki büyük dönüşümün ana odağı eğitimin önündeki engelleri kaldırmaktır. Erişim engelini kaldırmak, kılık kıyafetten, başörtüsünden dolayı eğitime erişimin önündeki engelleri kaldırmak, katsayı mağduriyetinden dolayı yükseköğretime erişimin önündeki engeli kaldırmak, okullar yapılmadığı için kız çocuklarının eğitime erişmediği bir yerde 'Kız çocukları niye eğitime gitmiyor?' diye sürekli suçlandığı bir ortamda okulları kurarak kızların eğitime erişimini sağlamak.

Kız çocukları niye okumuyor, okullara niye göndermiyorlar? diye. Okul yapacaksın ki okula göndersin çocuğunu. Bakın son 19 yıldaki bu devasa dönüşümle şu anda Türkiye'de ortaöğretimde, yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı erkek çocukların okullaşma oranını geçti. Bir sorun daha çözülmüş oldu. Bunlar, çok kıymetli şeyler.

Biz sadece güzel sanat liselerinin yaygınlaşmasını değil güzel sanatlardaki kültür, sanatla ilgili etkinliklerin diğer liselerimizde, diğer okullarımızda olması için de çaba sarf ediyoruz ki her ilde bunları yapıyoruz. Bir taraftan erişimi artırmak diğer taraftan o okullarımızı diğer okullarımızla eşleştiriyoruz. Bu öğrencilerimiz bu çevredeki okullarda performanslar sergileyecekler ve ilk kez artık Türk musikisini de Güzel Sanatlar Lisesi Müfredatı'nın içine dâhil ediyoruz.

Burada sadece bir sanat icrası değil aslında önce sanat insanda tecelli etsin sonra enstrümanla dış dünyaya yayılsın. Onun için gerçekten burası çok kıymetli bir yer. Mevlevihaneyle birleşik bir şekilde ve Bakanlığın tüm imkânlarıyla enstrüman atölyesinden ses kayıt merkezlerine kadar gerçekten burası İstanbul'da güzel sanatlar lisesindeki en önemli merkezlerden birisi olacak. İnşallah burada nice güzel insanlar yetişecek.

Aslında hedef kitlesel eğitimdir ama bir okuldur, bir öğretmendir ve bir öğrencidir. O bir okul, bir öğretmen ve bir öğrenciyi bulmak için tüm okulları, tüm öğretmenleri ve tüm öğrencileri tararsınız; bir insan, bir dünyayı değiştirebilir. İşte biz, o bir insanı arıyoruz. O bir insan için yatırım yapıyoruz.'' dedi.

Beyoğlu Belediyesi tarafından yaptırılan İstiklâl Millet Kütüphanesi Açılış Töreni'ne katılan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''Millî Eğitim Bakanı olan ve o sürecin en büyük mağdurlarından Tevfik İleri Bakanımızı da rahmetle anıyorum.  Gençlerimize yeni şeyler söylememiz lazım. Gençlerimizi 21. yüzyılın becerileriyle donattığımız gibi aynı zamanda bu toprakların nereden geldiğini nereye doğru aktığını çok iyi öğretmemiz lazım. İşte bu öğretim duraklarından en kritik işlev gören yerler kütüphaneler. Kütüphaneleri mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmak, gençlerimizin, çocuklarımızın erişimini kolaylaştırmak ve özellikle içeriğini de çok iyi doldurmak gerekiyor

Tüm belediyelerimiz gençlerimizle hemhâl oluyorlar. Onların yoğun yaşam akışı içerisinde nefeslenebilecekleri, nitelikli vakit geçirebilecekleri ve kültürümüzün ana kitaplarına erişebilecekleri mekânları öğrencilerimize kazandırıyorlar. İnşallah bu kütüphanelerin sayısı sürekli artar. Çok daha yaygınlaşır. Sadece İstanbulumuzda değil Türkiye'nin her tarafında çocuk, çok rahat bir şekilde kitap erişebilirler.

Cemil Meriç'ten Saadettin Ökten'e, Kemal Tahir'den Alev Alatlı'ya kadar bu coğrafyanın sorunlarına kafa yormuş ve gelecekle ilgili gençlere ufuk açıcı açılımlar sağlayan tüm mütefekkirlerimizin eserlerini de tüm okullarımıza kavuşturmaktan da büyük mutluluk duyuyorum.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.