Öne Çıkanlar memur Milli Eğitim Bakanlığı BEP Geliştirme Birimi AKP Grup Başkanı Naci Bostancı Öğrenci affı

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ders ve Ek Ders Görevlerinin Yapılmış Sayılması Talebi
Abone Ol

Genel Sekreter Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla imzalı resmi yazıda ''Bakanlığınızca duyurulan çalışma programı doğrultusunda 2020-2021 eğitim-öğretim yılı 21 Eylül 2020 tarihinde başlayacaktır. Ancak yaşamakta olduğumuz salgın süreci nedeniyle yine Bakanlığınızca çalışma programında değişikliğe gidilmeksizin söz konusu tarihte sadece okul öncesi ve 1. sınıfların ilk hafta 1 gün, ikinci hafta 2 gün şeklinde eğitim-öğretime başlamaları, diğer sınıfların durumunun ileri tarihlerde kararlaştırılacağı ifade edilmiştir.

Eğitim-öğretime başlamayan sınıflarda veya haftanın bir veya birkaç günü eğitim-öğretim yapılan sınıflarda görev yapan öğretmenler hakkında net bir açıklama yapılmış değildir. Aynı şekilde yüz yüze eğitim faaliyetlerine hangi sınıflarda hangi tarihte başlanacağı, yüz yüze eğitim verilmeyecek ise sınıflara ilişkin müfredatın EBA TV başta olmak üzere uzaktan eğitim platformları üzerinden ne zaman ve hangi program dahilinde işleneceği de açıklığa kavuşturulmamıştır.

Bilindiği üzere 2019-2020 eğitim-öğretim yılı zarfında COVID-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle Bakanlığınızca 26 Mart 2020 tarihli ve 5906495 sayılı yazıyla Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarındaki yönetici ve öğretmenler idari izinli sayılmış; 28 Ağustos 2019 tarihli 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' başlıklı bölümünün 2'nci maddesi gereği idari izinli sayılan yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerini yerine getirmiş sayılması kabul edilmiştir.

28 Ağustos 2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' başlıklı bölümünün ''Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller'' başlıklı 2'nci maddesinde, ''(1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurularında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyerlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.'' hükmü yer almaktadır.

Buradan hareketle Bakanlığınızca 26 Mart 2020 tarihli ve 5906495 sayılı yazısına benzer bir idari tasarrufla yüz yüze eğitim faaliyeti yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin idari izinli sayılmaları noktasında bir düzenleme yapılmayacaksa bile yüz yüze eğitim faaliyetlerine başlanılmayan sınıflarda bulunan öğrencilerin sınıf/okul bütünlüğünde izinli sayılmaları nedeniyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılması gerektiği açıktır.

Bu çerçevede (a) öncelikle fiilen yüz yüze eğitime geçilmesi beklenmeksizin yönetici ve öğretmenlerin ders dağılımlarının yapılarak haftalık ders yüklerinin belirlenmesi, (b) 21 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretime başlamayan kurumlarda/sınıflarda veya haftanın bir veya birkaç günü eğitim-öğretim yapılan sınıflarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders ve ek ders görevlerinin yapılmış sayılması, buna ilişkin özlük haklarının ödenmesi ve neticeden Sendikamıza bilgi verilmesi hususunda gereğini arz ederiz.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.