Öne Çıkanlar Milli Eğitim Bakanlığı Oltu Seçim Sonuçları Aziziye Seçim Sonuçları öğretmen Arsuz Seçim Sonuçları

Uzman ve Başöğretmenlik Yönetmeliği Talepler (27 Mayıs 2022)

Genel Başkan Oğuz Özat imzalı resmi yazıda ''12 Mayıs 2022 tarih 31833 sayılı Resmi Gazete ile ''Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği''ni yayımlamıştır. İlgili yönetmelikte;

''Öğretmenlik veya Uzman Öğretmenlikte Geçmiş Sayılan Süreler

MADDE 14- (1) Uzman öğretmen veya başöğretmen unvanına başvuruda bulunacakların öğretmenlik veya uzman öğretmenlik sürelerinin hesabında, adaylık dahil öğretmen veya uzman öğretmen olarak geçirdikleri hizmet süreleri dikkate alınır. Bu sürelere; 

a- Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görevli iken askerlik hizmetini yapmak üzere aylıksız izne ayrılanlardan askerlik hizmetini temel askerlik eğitiminden sonra eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenlerin temel askerlik eğitimi dışında kalan askerlik süreleri'' maddelerine yer vermiştir.

Bu maddelere göre askerlik hizmetini eğitim kurumlarında öğretmen olarak yerine getirenler hizmet süresine dahil edilecek temel eğitim ve diğer şekillerde askerlik yapanların hizmeti, hizmet süresinden sayılmayacaktır.

Vatani bir görev olan askerliğin devlet hizmetinde geçen bir vazife olduğu aşikardır. Ayrıca, özellikle rehberlik branş öğretmenlerimizin yedek subay olarak TSK'ye bağlı RDM'lerde yine asli işlerini yaptıkları da göz önünde bulundurulmalıdır. TSK'ye başlı olan askerlik hizmetini yerine getiren öğretmenlerin askerlik hizmet sürelerinin tamamının uzman ve başöğretmenlik hizmet yılı hesabında değerlendirilmesi gerekir. Sendikamıza gelen talepler doğrultusunda, öğretmenlerin askerlik sürelerinin tamamının hizmet süresinde değerlendirilmesi hususunu; Bakanlığın yayımladığı Kariyer Basamakları Yönetmeliği'nde ''Uzman ve Başöğretmenlik için başvuracaklar arasında şube müdürlerine yer verilmiştir. Kamu hizmetine öğretmen başlamış şube müdürlerinin de kariyer basamaklarından faydalanmaları gerekmektedir. Yıllarca öğretmen olarak hizmet etmiş olan, sonra şube müdürlüğü görevine atanan şube müdürlerinin de uzman ve başöğretmenlik haklarından faydalanmaları hususunu; ayrıca ilgili sınava başvuru sürelerinin hesaplanmasında sınavın uygulanacağı günün esas alınması birkaç ayla hatta günle başvuruyu kaçırma durumu olan üye ve meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin önüne geçeceği hususunu bilgilerinize arz ederim.'' denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.