Öne Çıkanlar 4. YÖKDİL Sınavı Sınava Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanır? EYT Konusunda Hangi Lider Ne Demişti? Şubat 2021 Engelli Öğretmen Ataması Duyurusu Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Polis Akademisi Başkanlığı

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Mi Yapılacak?
Abone Ol

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin Ek 4'üncü maddesinin ikinci fıkrasında sözleşmeli öğretmenlerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan, Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacağı belirtilmiştir. Yine Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin 12'nci maddesinin birinci fıkrasında "KPSS sonucunda her alan için oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar için belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır." denilmekte ve dördüncü fıkrasında "Sözleşmeli öğretmenliğe atama için yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sözlü sınav komisyonunca yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır ve sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkına sahip olur." denilmektedir. Sözleşmeli öğretmen atamalarında bu hükümler doğrultusunda sözlü sınav yapılmaktadır.

Eğitim kurumu yöneticiliklerine, yürürlükteki Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümlerine göre görevlendirme yapılmaktadır. Anılan Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir.

18 Temmuz 2020 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yapılan değişiklikle;

- İlçe milli eğitim müdürü kadrosuna atanacaklarda; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 68'inci maddesinin (b) bendinde öngörülen şartların yanında, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavı kazanarak atanmış olmaları şartıyla; eğitim kurumu müdürlüğü görevinde en az dört yıl, şube müdürü kadrosunda en az iki yıl ya da bu fikrada sayılan görev ve kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış ve öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak,

- İl milli eğitim müdür yardımcılığı kadrosuna atanacaklarda; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68'inci maddesinin (B) bendinde öngörülen şartların yanında, eğitim kurumu müdürlüğü görevinde en az dört yıl, şube müdürü kadrosunda en az iki yıl ya da bu fikrada sayılan görev ve kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak, şartları aranmaktadır.

Ayrıca Aday Öğretmen Performans değerlendirmesi ile ilgili olarak, taşra teşkilatımızda uygulama alanından gelen dönüt ve öneriler, Bakanlığımız tarafından incelenmektedir. Konu ile ilgili olarak iyileştirme ve düzenleme çalışmaları devam etmekte olup çalışmalar sonuçlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır. Adaylık Kaldırma Sınavı ise 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ve Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.