Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim Mevlidi Nebi Haftası uzaktan eğitim

Yüksek Fatura Tutarları (24 Şubat 2021)

Daire Başkanı Bakan a. Mustafa KARLITEPE imzalı resmi yazıda "Enerji kaynaklarımızın tasarruf anlayışı çerçevesinde verimli ve etkili kullanılması büyük önem arz etmektedir. Enerji tasarrufunun toplumun en küçük birimi olan aileden başlayarak bütün kesimlere yayılmasında okullarımızın uygulayacağı enerji politikalarının payı büyüktür. Okullarımız tüm paydaşlarıyla birlikte verimli ve etkili enerji kullanımını yaşam biçimi haline dönüştüren bir kurum kültürü ortaya koymalıdır. Enerji tasarrufu, enerji kaynaklarının daha rasyonel kullanılmasına, enerji üretim yatırımlarının artmasına ve enerji maliyetinin azaltılmasına imkân vererek hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak hem de doğal yaşamın önünü açacaktır.

Bu doğrultuda; benzer kapalı alan büyüklüğüne sahip ve aynı iklim koşullarında yer almasına rağmen diğer okullara oranla faturaları yüksek gelen okullarımız tespit edilip 14.01.2021 tarih ve 841.02.01-19189902 sayılı yazımız, 27.01.2021 tarih ve 841.01.01-19745292 sayılı yazımız, 12.02.2021 tarih ve 841.01.01- 20617770 sayılı yazımız kurumlarımızdan gerekçeli rapor istenilmişti. Genel Müdürlüğümüze gönderilen söz konusu raporlar detaylı bir şekilde incelenip analiz edilmiştir.

Bu itibarla; okullarımızın yerleşkesi, iklim koşulları ve faturaları karşılaştırıldığında gelen cevapların aynı ilde benzer şartlardaki okulların tüketim farklılaşmasının belirtilmesi hususunda tam ve yeterli düzeyde açıklama taşımadığı ve raporların büyük bir kısmında tasarruf tedbirlerine ne şekilde uyulduğunun belirtilmediği ayrıca ilave tedbir alınıp alınmayacağının da raporlarda yer almadığı tespit edilmiştir. İl-ilçe mili eğitim müdürlükleri ve okularımızın tasarruf tedbirlerine gerekli özen ve hassasiyeti göstermeleri, faturaların sürekli takip edilmesi, tesisat kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması, mekanik arıza varsa en kısa sürede tamir yoluna gidilmesi, ayrıca yüz yüze eğitimin yapılmadığı zamanlara ait tasarruf oranları ile bu dönem ve sonrasına ilişkin alınacak tasarruf tedbirlerinin yer aldığı enerji dosyasının oluşturulması ve istenildiğinde gönderilmek üzere hazır bulundurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." denilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.