Öne Çıkanlar 2023 Yılı Aralık Ayı Koç Burcu Sağlık Yorumu Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Çalışma Usul ve Esasları ile Eğitimleri Hakkında Yönetmelik EYT İçin Yeni Kanun Teklifi EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı

2023 Yılı Yurt Dışı Kira Katkısı Genelgesi

Bakan Yardımcısı Bakan a. Yunus Elitaş imzalı Genelgede ''31/12/2022 tarihli ve 32060 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa bağlı “E” işaretli Cetvelin 20 nci sırasında;

“İlgili kanunlarda değişiklik yapılıncaya kadar, 657 sayılı Kanun ile 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tabi olup yurt dışı kadrolara sürekli görevle atanan personel tarafından, temsil yönü ve nitelikleri itibarıyla ilgili bakanlığın teklifi üzerine kiralanan konutların mefruşat, elektrik, su, gaz, telefon, garaj ve genel giderleri (zorunlu nedenlerle möbleli kiralama yapılması durumunda mobilya bedelinin kira bedelinden ayrı olarak gösterilip gösterilmediğine bakılmaksızın ödenen kira bedelinin ayrıca yüzde 20’si) hariç tutulmak suretiyle bulunan kira bedelinin, memurun emsal katsayılarına göre belirlenen net ödemelerinin yüzde 25’ini aşması halinde aşan kısmın Hazine ve Maliye Bakanlığınca uygun görülecek tutarları bütçelerin ilgili tertiplerinden ödenir.”

hükmüne yer verilmiştir. Yapılan bu düzenleme neticesinde, kapsama dâhil personelin ödeyeceği aylık kira tutarının, söz konusu personelin emsal katsayılarına göre belirlenen net ödemelerinin yüzde 25’ini aşması halinde, aşan tutarın ne kadarlık kısmının Devletçe kira katkısı olarak ilgili personele ödeneceğini belirlemeye Bakanlığımız yetkili kılınmıştır.

Buna göre, 2023 yılma ilişkin kira katkısı uygulaması, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından azami tasarruf anlayışı içinde yapılacak ve bu usul ve esaslar, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından kendi yurt dışı teşkilatlarına da duyurulacaktır.

1) Anılan Kanunlara tabi olup yurt dışı kadrolarına sürekli görevle atanan personel tarafından 2023 yılında kiralanacak konutlar için Devletçe yapılacak kira katkıları;

– Konutun aylık (mefruşat, elektrik, su, gaz, telefon, garaj ve genel giderleri çıkarılmak suretiyle kalan) net kira bedelinin, bu personelin (emsal katsayılarına göre belirlenen) net ödemelerinin %25’ini aşmakla birlikte %50’sinin altında kalması durumunda, aylık net kira bedelinin personelin net ödemelerinin %25’ini aşan kısmının %80’inin hesaplanması suretiyle bulunacak tutar, 03.05.50.06 ekonomik koduna gider kaydedilerek bütçelerin ilgili tertiplerinden kira katkısı olarak ödenecektir.

– Konutun aylık net kira bedelinin, personelin net ödemelerinin %50’sini aşması durumunda, ilgili personelin net ödemelerinin %50’sini aşan kira bedeli kısmı için kira katkısı yapılmayacaktır.

– Kiralanacak konutların aylık net kira bedelleri ülkeler itibarıyla ekteki cetvelde düzenlenmiş olup, bu cetveldeki net kira miktarları geçilmeyecektir. Bu bedellerin geçilmesi halinde, aşan kısım hesaplamalarda dikkate alınmayacaktır.

– Möbleli kiralama yapılmaması esas olup zorunlu nedenlerle möbleli kiralama yapılması durumunda ise kira katkısı, mobilya bedelinin kira bedelinden ayrı olarak gösterilip gösterilmediğine bakılmaksızın ödenen kira bedelinin ayrıca %20’si düşülerek bulunacak tutar üzerinden hesaplanacaktır.

2) Yurt dışında görevli olup kira katkısından yararlanmakta olan personelin, 2022 veya daha önceki yıllarda kiraladığı konutta 2023 yılında da oturmaya devam etmesi hâlinde;

– Kuramlarınca 2023 yılı için yeni bir onay alınmasına ve işlem yapılmasına gerek bulunmadığından, 2022 ve daha önceki yıllara ilişkin onay ve belgeler esas alınarak kendilerine 2023 yılında da kira katkısı ödenmeye devam edilecektir.

– Yıl içinde aynı konutun kirasında veya ilgili personelin net ödemelerinde bir değişiklik olması hâlinde, bu yazının 1 numaralı bölümündeki açıklamalara uyulması kaydıyla bu tür eski kiralamalar için uygun görüş talebinde bulunulmayacaktır.

3) İlk defa kira katkısından yararlanacak personel ile geçmiş yıllarda kira katkısından yararlanmakla birlikte oturduğu konutu değiştiren personel için uygun görüş alınacaktır.

4) 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu uyarınca 31/12/2005 tarihli ve 26040 3. mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İç Kontrol ve Ön Mali Kontrole ilişkin Usul ve Esaslar’ın 26 ncı maddesinde;

“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa tâbi olup, yurt dışı kadrolara sürekli görevle atanan personele yapılacak yurt dışı kira katkısı ödemelerine ilişkin belgeleri içeren işlem dosyası birimlerince hazırlanır ve kontrol edilmek üzere malî hizmetler birimine gönderilir. Yurt dışı kira katkısına ilişkin talepler yılı merkezi yönetim bütçe kanunu uyarınca, Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara uygunluk yönünden incelenir ve uygun bulunan talepler hakkında en geç üç işgünü içinde uygun görüş verilir. Uygun görülmeyen talepler gerekçeli bir yazıyla ilgili birime gönderilir. ” denilmektedir.

Bu itibarla, kuram onayı ile ekteki beyan ve misyon şefi onayı yukarıda belirtilen uygun görüş taleplerine eklenmek suretiyle 5018 sayılı Kanunun 60 inci maddesinin birinci fıkrasına istinaden mali hizmetler birimine gönderilecektir. Bu birim tarafından söz konusu talepler yukarıda belirtilen usul ve esaslara uygunluk yönünden kontrol edilip değerlendirilecek ve uygun bulunan talepler hakkında uygun görüş verilecek, uygun görülmeyen talepler ise gerekçeli bir yazıyla ilgili birime gönderilecektir.

Bilgilerini ve uygulamanın buna göre yürütülmesini arz/rica ederim.'' denilmiştir.

GENELGE

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.