Öne Çıkanlar Zümre ile Eğitim Bölgeleri Yönergeleri Değiştirildi yüz yüze eğitim Fatma AFYONCU Hakmar Express öğretmen

Bayram İkramiyesi İle İlgili Kanun Teklifi (18 Temmuz 2021)

Teklif ile bayram ikramiyesi almaya hak kazanmış tüm vatandaşların 2000 Türk lirası ve kesintisiz bayram ikramiyesi almalarının sağlanması öngörülmektedir.

Türkiye'de 5 milyon 964 bini SSK, 1 milyon 654 bini Bağ-Kur, 1 milyon 569 bini Emekli Sandığı statüsünde olmak üzere toplamda 9 milyon 187 bin emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Emekli olmadan aylık bağlanan vatandaşlarımız da dahil edildiğinde bu sayı 13 milyonu bulmaktadır. Maalesef ülkemizde 8 milyona yakın emekli açlık sınırının ve asgari ücretin altında maaş alırken, milyonlarca ölüm aylığı, dul ve yetim aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alan vatandaşlarımız ise adeta yaşam mücadelesi vermektedir. Ülkemizin yıllardır içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarında geçinmeye çalışan emeklilerimizin birçoğu başka işlerde halen çalışmaya devam etmekte ve yüz binlercesi halan iş aramaktadır. Emeklilerimizin büyük bir bölümü ekmeğe mutaçken birçok bürokratın aldığı çoklu maaşlar ise kamu vicdanını derinden yaralamaktadır.

Hal böyleyken yıllar içerisinde emekli maaşlarında bir iyileştirmeye gidilmemiş; fakat Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçim vaadi olan emeklilere her yıl bayramlarda iki ikramiye verilmesine dair uygulama 2018 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile eksik de olsa yürürlüğe konulmuştur. 1000 TL gibi ülke koşullarında sembolik sayılacak bir rakam belirlenmiş ve emekli vatandaşlarımıza ödenmeye başlamıştır. Geçtiğimiz Nisan ayında bu ikramiyelerin 1500 TL'ye çıkartılmasına dair Cumhuriyet Halk Partisi'nin verdiği kanun teklifi iktidarca reddedilmiş ve sonrasında 100 TL gibi enflasyonun dahi altında bir artışla bayram ikramiyesi 1100 TL olmuştur. Geldiğimiz süreçte partimizin 13.07.2021 tarihinde Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunduğu bayram ikramiyelerinin 2000 TL'ye çıkartılmasına dair teklif yine kabul edilmemiştir.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alınarak 1100 TL olan Bayram İkramiyesinin 2000 TL'ye çıkartılması ve kesintilerin uygulanmaması gerekmektedir. Enflasyonun ve işsizliğin arttığı ülkemizde yapılacak bu değişiklikle emekli vatandaşlarımıza ve hak sahiplerine en azından bayramlardan önce bir nefes alma imkanı tanınmalıdır.

Bayram ikramiyeleri, emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü, malullül aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara, ayrıca aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular, terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödenmektedir.

Bilindiği üzere ülkemizde vefat eden sigortalının maaşı, mirasçılarına (hak sahiplerine) maaşta belirlenen oranlarda kesinti yapılmak kaydıyla aylık bağlanmaktadır. Ölüm aylığı olarak da bilinen ve bu aylığı alan yüzbinlerce vatandaşımız ile emekli olmaksızın maaş almaya hak kazanan vatandaşlarımız bu kesintiler yüzünden zaten zorluk yaşarken, bayram ikramiyelerinde de kesintiler yapılmakta; 1100 TL olarak belirlenen bayram ikramiyesi kimi emekli yakınlarına 850, kimilerine ise 550 TL olarak ödenmektedir.

Emekli maaşları, emeklileri açlığa mahkum etmişken; vefat eden emeklilerin ailesine kalan maaşta yapılan kesintiler bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi bayramlarda verilen ikramiyelerde yapılan kesintiler yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş ve emekli olmuş vatandaşlarımızın geride bıraktığı ve devletimize emanet olan yakınlarını derinden üzmektedir. Yapılacak değişiklik ile bayram ikramiyesi almaya hak kazanmış tüm vatandaşlarımızın eşit bayram ikramiyesi alması hedeflenmektedir.

Kanun teklifine https://www2.tbmm.gov.tr/d27/2/2-3753.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler:
Bayram IkramiyesiEmekli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.