Öne Çıkanlar emeklilikte yaşa takılanlar öğretmen EACEA (Eğitim Görsel İşitsel ve Kültür İcra Ajansı) Kültür ve Turizm Bakanlığı A101 1 Temmuz 2022 Aktüel Ürünler

Çay Kanunu Teklifi (20 Haziran 2022)

Teklif ile, çay tarım alanlarının Tarım ve Orman Bakanlığınca tespit edilmesi ve bu alanlar dışında çay tarımı yapılamaması, bu alanlarda çay bahçesi kuracakların Bakanlıkça ruhsat almasının zorunlu olması, çay bahçelerini olumsuz etkileyecek tarımsal faaliyetlere izin verilmemesi, kuru çay üreten işletmelere farklı tür faaliyetlere izin veren farklı lisanslar verilmesi, yaş çay alım fiyatının Ulusal Çay Konseyi tarafından hasat dönemi başlamadan belirlenmesi, yaş çay yapraklarının kuru çay üreten işletmelerce belirli çay alım yerlerinde satın alınabilmesi, kuru çay üretiminde ortaya çıkan çay atıklarından kuru çay ürünü elde edilememesi, yaş çay üreticileri ve kuru çay üreten işletmelerin Bakanlık tarafından denetlenmesi ve belirlenen şartlara uymayanlara verilecek para cezasından ibaret yaptırımların belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Çay üretiminde Türkiye'nin önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde Dünya toplam çay üretim alanlarının yarısından fazlası Çin'e ait olmakla birlikte, bu ülkeyi sırasıyla Hindistan, Sri Lanka, Kenya, Vietnam, Endonezya ve Türkiye izlemektedir. Üretilen çok farklı çay çeşidi olsa da dünya çay ticaretinde en büyük yeri tutan siyah ve yeşil çay üretimidir. Dünya çay üretiminin %58'i siyah çay, %30'u yeşil çay ve kalan %12'lik kısmı da oolong çay, beyaz çay, instant çay ve diğerlerinden oluşmaktadır. Kuru çay üretiminde dünyada altıncı sırada bulunan ülkemiz, kuru çay ihracatında oldukça düşük bir paya sahiptir. Kişi başı çay tüketimi ölçütüne göre ise ülkemiz dünyada ilk sırada yer almaktadır.

Türkiye'de çay sektörü diğer üretici ülkelerle karşılaştırıldığında nispeten bir faaliyet görünümünde olmasına rağmen kısa süre içerisinde büyük gelişme göstermiştir. Ülkemizde çay üretimi 1924 yılında başlamış, ilk yaş çay yaprağı işleme fabrikası 1947 yılında Rize'de kurulmuştur. Yıllar itibariyle yaş çay üretimi önemli artışlar göstermiştir. 2021 yılında 1.450.000 ton yaş çay üretilmiştir.

Ülkemizde çay tarımı küçük aile işletmeciliği şeklinde yapılmakta olup üreticilerin %80'i 5 dekar ve altında çay bahçelerine sahiptir. Bu üreticilerin sahip olduğu alan toplam çay alanın %56'sını oluşturmaktadır. Çay üretim alanının en yoğun olduğu bölge ortalama %65 oran ile Rize'dir. Bu ili %22 ile Trabzon ili takip etmektedir. Artvin, Firesun ve Ordu illerinin toplam oran içerisindeki payı ise yaklaşık %13'tür.

Yeiştiriciliğinde kimyasal ilaç, fabrikasyon aşamasında katkı maddesi kullanılmadan üretilen Türk çayı, ihracaat açısından önemli bir potansiyele sahip olmakla birlikte, Türkiye'de üretilen çayın tamamına yakını yurt içi piyasasında tüketilmektedir. İhracaat olanakları ise gerek kalite farklılığı gerekse maliyetlerin yüksekliği nedeniyle düşük miktarda gerçekleştirilmektedir. En büyük çay ihraç ürünümüzü ise dökme siyah çay teşkil etmektedir.

KANUN TEKLİFİ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.