Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı A101 4 Kasım 2021 Aktüel Ürünler Hakmar Express

Kıdem Tazminatına Dair İnce Detaylar

İşyeri devri, çalışma koşullarındaki değişiklikler, işyerinin bulunduğu yer, iş kollarındaki değişiklikler, iş sözleşmesi, şirket isim değişikliği gibi konulara ilişkin soruların cevabını Sabah'tan Hazal Ateş'in haberinde bulabilirsiniz.

İşyeri devri nedeniyle iş sözleşmesinin feshedilebilme durumu; ''işyeri devri işçi veya işveren için haklı fesih nedeni kabul edilmiyor. Devirden sonra iş sözleşmesinin feshedilmesi için geçerli neden ortaya çıkarsa fesih mümkün. Örneğin devir sonrası personelin çalıştığı birim kapatıldıysa sözleşme feshedilebiliyor.'' şeklinde açıklanmıştır.

Çalışma koşullarındaki değişikliklerin personele bildiriminin zorunlu olup olmadığı ''İşveren çalışma koşullarında esaslı değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirerek yapabilir. Önemli değişikliklerin çalışana yazılı bildirilmesi gerekiyor. Çalışanın öneriyi kabul etmemesi durumunda işveren geçerli nedeninin bulunduğunu yazılı olarak açıklayarak iş sözleşmesini feshedebilir.'' şeklinde açıklanmıştır.

İşyerinin aynı şehirde çok uzak bir yere ya da başka şehre taşınmasının haklı fesih nedeni olup olmayacağı ''Aynı şehirde işyerinin başka bir bölgeye taşınması durumunda da çalışanın yazılı onayına ihtiyaç bulunuyor. Çalışanın birden fazla araçla, uzun saatler yol gitmesi durumunda fesih hakkını kullanabilir.'' şeklinde açıklanmıştır.

İş koşullarında değişikliği kabul etmeyen personelin kıdem tazminatını alarak ayrılıp ayrılamayacağı ''Çalışanın yazılı onayı olmadan değişikliğe gidilmesi haklı fesih nedeni sayılır. Kıdem tazminatını alarak ayrılma hakkı bulunuyor. Çalışanın altı iş günü içinde olumlu cevap vermemesi durumunda iş koşullarındaki değişiklik talebini kabul etmemiş sayılıyor. Bu kabul etmediğine dair yazılı bir cevap vermesi gerekmiyor. İşverenin bildirim süresini kullanmaması durumunda da ihbar tazminatı ödemesi gerekiyor. İş Kanunu'na göre böyle bir değişiklik geçmiş kazanımları etkileyecek şekilde uygulanmaz. Bazı şirketlerde iş sözleşmelerinde personelin başka birimlerde de çalışabileceği ibaresi eklenebiliyor.'' şeklinde açıklanmıştır.

İş sözleşmesinde işyeri değişikliğine ilişkin hükümlerin yer alıp alamayacağı ''Bazı işletmeler iş sözleşmesine işyeri değişikliği, başka bir bölgede çalışmanın taraflarca kabulüne ilişkin hüküm eklenebiliyor. Bu tür uygulamalarda çalışma koşullarını zorlayıcı, mağduriyet yaratıp yaratmadığı da önem taşıyor.'' şeklinde açıklanmıştır.

Devir sonrası iş sözleşmesinin feshi durumunda devredenin kıdem tazminatından sorumlu olup olmadığı ''İş Kanunu'na göre işyeri devrinde kıdem tazminatından her iki işveren de sorumludur. Ancak devreden işverenin sorumluluğu kendi dönemi ve devir, intikal tarihindeki ücretle sınırlıdır. Sözleşmesi kıdeme hak kazanacak şekilde sona eren işçi son ücretine göre hesaplanan kıdem tazminatını son işverenden talep edebileceği gibi devreden işverenin sorumlu olduğu kısmı devir yapan işverenden isteyebilir.'' şeklinde açıklanmıştır.

Devralanın işveren devirden önce sona eren iş sözleşmesinden sorumlu olup olmadığı ''İşyerinin devriyle birlikte iş sözleşmeleri tüm hak ve borçlarıyla devir alana geçer. Ancak daha önceden sona eren sözleşmelerden sorumlu tutulması söz konusu değil.'' şeklinde açıklanmıştır.

Şirket isim değişikliğinde personele tazminat hakkı doğup doğmadığı ''İsim değişikliği durumunda çalışan haklarını kaybetme korkusuyla iş sözleşmesini haklı nedenle feshedemez. Feshetmesi durumunda kıdem tazminatı ve bu değişiklik nedeniyle feshe bağlı hakların istenmesi mümkün değil.'' şeklinde açıklanmıştır.

Anahtar Kelimeler:
Kıdem TazminatıMaaş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.