Öne Çıkanlar 2022 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi A101 Aktüel Ürünler 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu öğretmen Hakmar 2 Aralık 2023 Aktüel Ürünler

On İkinci Kalkınma Planı (2024-2028)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''2053 vizyonuyla çalışmalarını yürüttüğümüz, Türkiye'nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını ortaya koyan 12’nci Kalkınma Planımızı tamamlamış bulunuyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızın, meslek örgütlerimizin, iş dünyamızın katkılarıyla, ortak akılla hazırladığımız 12’nci Kalkınma Planımızı bugün Meclisimizin takdirine sunuyoruz.

5 yıllık kalkınma planımız 5 ana eksenden oluşmaktadır.

1- Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum.

2- İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi.

3- Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim.

4- Afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre.

5- Adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim.

12’nci Kalkınma Planı döneminde; Ortalama %5 oranında istikrarlı ve dengeli bir büyüme hedefliyoruz. 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar millî gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçlıyoruz.

Yılda ortalama %3 istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği %7,5 düzeyine indirmeyi öngörüyoruz. Mal ihracatını 375 milyar dolara yükselterek, turizm gelirlerinde 100 milyar dolar seviyesine çıkarak cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeye düşürmeyi amaçlıyoruz.

Enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi, 2028 yılı sonunda %4,7’ye geriletmeyi hedefliyoruz. Türkiye Yüzyılı’na giden yolda devletimize ve milletimize rehberlik edecek 12’nci Kalkınma Planı’nın hayırlı olmasını diliyorum.'' dedi.

Maliye politikası, enflasyonla mücadelede para politikasını destekleyecek. Tarımda risklere karşı dayanıklı bir üretim yapısı kurulması planlanıyor. Merkez Bankası tek haneli enflasyon hedefi için tüm araçları kararlılıkla kullanmayı sürdürecek. Dünya mal ihracatından alınan payın yüzde 1,3'e yükselmesi bekleniyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi kurulması hedefleniyor. Dar gelirli vatandaşların konuta erişimi kolaylaştırılacak. 

A. ON İKİNCİ KALKINMA PLANI HAZIRLIKLARINA İLİŞKİN 2022/10 SAYILI CUMHURBAŞKANLIĞI GENELGESİ

İktisadi, sosyal ve çevresel başta olmak üzere kalkınmanın tüm boyutlarını içeren uzun vadeli politikalar; ülkemizin potansiyelini harekete geçiren, bu sayede sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefinin gerçekleştirilmesini sağlayan bütüncül bir anlayışla oluşturulmakta ve uygulamaya konulmaktadır.

Ülkemizin küresel bir güç merkezi olması yolunda atılacak adımların stratejik çerçevesini oluşturacak 2053 vizyonu doğrultusunda, uzun vadeli hedeflerimizi sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı ile daha da ileriye taşıyacak olan On İkinci Kalkınma Planı, 2024-2028 dönemini kapsayacaktır. Kalkınma Planı süresince oluşturulacak stratejiler ve hayata geçirilecek uygulamalarla refahın artırılması ve daha adil bir biçimde paylaşılması sağlanacak, ekonomik ve sosyal kalkınma adımlarına devam edilecek, küresel düzeyde süregelen ekonomik, sosyal, jeopolitik ve siyasi dengesizliklerin oluşturduğu tehditlerin bertaraf edilmesi için öncelikler belirlenecektir.

Kalkınma hedeflerimizin hayata geçirilebilmesi için Plan hazırlıklarının en üst seviyede yürütülen katılımcı bir anlayışla ele alınması önem arz etmektedir. Bu itibarla On İkinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevreleri biraraya getirecek ekli 1 sayılı listede yer alan özel ihtisas komisyonları ile konunun uzmanlarından teşkil edilecek ekli 2 sayılı listede yer alan çalışma grupları kurulmuştur. Bu süreçte ihtiyaç duyulması halinde Strateji ve Bütçe Başkanlığınca yeni özel ihtisas komisyonları ve çalışma grupları kurulabilecektir. Komisyon ve çalışma gruplarının çalışma usulleri ile katılımcı sayısı ve niteliği Strateji ve Bütçe Başkanlığınca belirlenecek, görev alacak temsilciler resmi yazıyla davet edilecektir. Söz konusu temsilcilerin isim, unvan ve iletişim bilgileri ilgili kurumlar tarafından Strateji ve Bütçe Başkanlığına bildirilecek ve toplantılara düzenli katılımları sağlanacaktır.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı koordinasyonunda yürütülecek olan On İkinci Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları ile bu çerçevede oluşturulacak özel ihtisas komisyonları ve çalışma gruplarına tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek, katkı ve yardım sağlanacaktır. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

* 10 Haziran 2022 tarihli ve 31862 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

EK 1: ON İKİNCİ KALKINMA PLANI ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU LİSTESİ

1. Büyüme Dinamikleri ve Yeşil Büyüme
2. Tüketim ve Tasarruf Eğilimleri
3. Enflasyonla Mücadele
4. Finansal Hizmetlerin Geliştirilmesi
5. Sosyal Güvenlik Sisteminin Sürdürülebilirliği
6. Yatırım Politikaları ve Öncelikleri
7. İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesi
8. İmalat Sanayii Politikaları
9. Sağlık Endüstrilerinde Dönüşüm
10. Fikri Mülkiyet Hakları
11. Girişimcilik ve KOBİ’ler
12. Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik
13. Tarımda Teknoloji Kullanımı
14. Gübre, Tohum ve İlaçta Yerlileşme
15. Tarımda Toprak ve Su Kaynaklarının Yönetimi
16. Orman Varlıklarının Korunması ve Erozyonla Mücadele
17. Orman Ürünleri
18. Bitkisel Üretim
19. Hayvancılık
20. Su Ürünleri
21. Gıda Güvenliği ve Güvenilirliği
22. Enerji Verimliliği ve Arz Güvenliği
23. Maden Politikaları
24. Ulaştırma
25. Lojistik Hizmetleri
26. Ar-Ge ve Yenilik Ekosisteminin Güçlendirilmesi
27. Bilgi ve İletişim Teknolojileri
28. Adalet Hizmetlerinde Etkinlik
29. Güvenlik Hizmetleri
30. Ticaret Hizmetlerinin Geliştirilmesi
31. Turizm
32. İnşaat, Mühendislik-Mimarlık, Teknik Müşavirlik ve Müteahhitlik Hizmetleri
33. Eğitimde Kalitenin Artırılması
34. Kültür ve Sanat
35. Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi
36. İşgücü Piyasası
37. Aile, Nüfus ve Demografik Dönüşüm
38. Kadının Kalkınmadaki Rolü
39. Çocuk
40. Gençlik
41. Dış Göç
42. Aktif Yaşlanma
43. Gelir Dağılımı
44. Yoksullukla Mücadele ve Sosyal Yardımlar
45. Kalkınma Sürecinde Sivil Toplum Kuruluşları
46. Bölgesel Kalkınma Politikaları
47. Kırsal Kalkınma
48. Kentsel Yaşam Kalitesi
49. Konut Politikaları
50. Yerel Yönetimler
51. Afet Yönetimi
52. Katı Atık Yönetimi
53. Su Yönetimi
54. İklim Değişikliğinin Sürdürülebilir Kalkınmaya Etkisi

ON İKİNCİ KALKINMA PLANI

Anahtar Kelimeler:
On İkinci Kalkınma Planı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.