Öne Çıkanlar 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Vuhan kenti Cumhurbaşkanı Kararı Uluslararası Paralimpik Komitesi

Emeklilere 1500 TL Bayram İkramiyesi Kanun Teklifi
Abone Ol

Söz konusu kanun teklifinde; ''Cumhuriyet Halk Partisi 7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde seçim beyannamesinde yer alan ve ısrarla çıkarılması konusunda takipçisi olunan emeklilere bayram ikramiyesi önerimiz; ancak 3 yıl sonra 11 Mayıs 2018 tarihinde çıkartılan 7143 Sayılı Kanun'la 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na Ek 18'inci madde eklenmesiyle hayata geçirilmiştir. Bu madde uyarınca 5510 Sayılı Kanun kapsamında emekli aylığı alan tüm emeklilerimize her yıl dini bayramlarda ikramiye verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kanuna göre de her yıl iki bayram öncesinden emekli vatandaşlarımız 1000 TL bayram ikramiyesi almaktadırlar.

7143 sayılı Kanunla 2018 yılında ödenmeye başlanan bayram ikramiyesi, maktu bir ödeme olması nedeniyle emekliler açısından satınalma gücü değeri düşmüş, hızla yükselen fiyatlar karşısında etkinliğini yitirmiştir. Öte yandan 2020 Mart ayında harcamaları artmış, almakta oldukları emekli aylıkları ve emekli ikramiyesi ihtiyaçlarını karşılayamaz haline gelmiştir. Sosyal devlet anlayışının önemli göstergelerinden birisi de yaşlılarını koruma ve onlara insan onuruna yakışır bir hayat seviyesi sunma yükümlülüğüdür.

Bu çerçevede pandemi nedeniyle emekli aylıklarının en düşük seviyesinin 1500 TL'ye çıkarılmasına ilişkin düzenlemeye paralel olarak emekli ikramiyelerinde de satınalma gücündeki düşüşü önleyecek düzeyde bir iyileşme yapılması gerekmektedir.

Diğer taraftan, emeklilerimizin tamamına yakınının özlük hakları 5510 Sayılı Kanun kapsamında düzenlenmiş olsa da sayıları yaklaşık 500.000'i bulan emeklimiz 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki sandıklardan aylık almaktadır. 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olan emeklilerimiz söz konusu bayram ikramiyesi düzenlemesinden yararlanamamaktadır.

Kanun Teklifi ile emeklilerimize ödenen bayram ikramiyelerinin 1000 TL'den 1500 TL'ye çıkarılması ve bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olmuş ve halen 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkında yararlanmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.'' denilmiştir.

Kanun Teklifinin Madde Gerekçelerinde ''Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık almakta olanlara dini bayramlar öncesinde yapılan ikramiye ödemelerinin 1500 TL'ye çıkarılması ve 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki sandıklardan aylık almakta olan emeklilerin de yararlanması amaçlanmıştır.'' denilmiştir.

31 Mayıs 2006 tarih ve 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun Ek 18'inci maddesinin birinci fıkrasındaki ''1000'' ibaresi ''1500'' şeklinde değiştirilmiş ve maddenin birinci fıkrasına ''506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki sandıklarca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara da bu maddede belirtilen usul ve esaslar dahilinde bayram ikramiyesi ödenir.'' şeklinde cümle eklenmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.