Öne Çıkanlar diyanet çalışanları Tazyik Hapsi Bayramlarda misafirlerinize sunabileceğiniz harika bir lezzet büyükbaş hayvan sağlık sistemi

2020 Yılı Evde Bakım Ücreti ve Engelli Aylığı Arttı
Abone Ol

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımına destek amacıyla verilen sosyal yardıma Evde Bakım Yardımı denir.

Engelli aylığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından 2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununa” göre bağlanan aylıktır.

Bilindiği üzere sosyal hizmet ödemeleri, Temmuz Ayı memur maaşı katsayısındaki düzenleme ile artmaktadır. Malumunuz Temmuz Ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde Evde Bakım Aylığı ve Engelli Aylığı için zam beklentisi artmıştı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Engelli Aylığı ve Evde Bakım Aylığı’nda artış yapıldığına dair bir açıklama yaptı.

768 bin yaşlı, 637 bin engelli olmak üzere toplamda 1 milyon 405 vatandaşa 2020 Temmuz ayı aylıkları ödendi.

2020 yılında yapılan ödemelerin toplamda 12 milyar TL'ye ulaşacağını ifade eden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşlı aylıklarının 711.50 TL'ye, yüzde 40-69 arası engelli aylıklarının 567.97 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylıklarının 851.95 TL'ye, 18 yaş altı bakıma muhtaç engelli yakını olan vatandaşlara ödenen aylıkların 567.97 TL'ye, ağır silikozis hastalığı bulunanların aylıklarının 1.562,86 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

535.805 engelli vatandaşa evde bakım yardımı yapıldığının altını çizen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1.544,61 TL'ye çıkardık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, ekonomik nedenlerle kurum bakımına bırakılmaması için önce aileleri ve yakınlarının yanında kalmasını destekliyoruz. Bu kapsamda aylık 144 bin çocuğumuz için 155 milyon TL Sosyal Ekonomik Destek (SED) sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ailesi yanında bakımı sağlanan çocukların akranları ile aynı şartlara sahip olması için verilen SED hizmetinde çocuk başına yapılan yardım miktarının 1.023 TL'den 1.082 TL'ye yükseldiğini söyleyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koruyucu ailelere de çocuk başına yapılan ödemede miktarın 1.485 TL'den 1.687 TL'ye yükseldiğini belirtti.

"Düşük gelirli vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde entegre olmasını amaçlıyoruz" diyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaşlı ve engellik aylıklarının ödemelerin her ayın 5 ila 9'u arasında PTT aracılığıyla yapıldığını, talep edilmesi halinde aylıkların hanelere teslim edildiğini anımsattı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.