Öne Çıkanlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV yüz yüze eğitim Mevlidi Nebi Haftası uzaktan eğitim

Çerçeve Uzaktan Eğitim Programı

Dünyada ve ülkemizde Koronavirüs (Covid-19) salgınının seyrinde yaşanan yükselişten, eğitim kurumlarımızda yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın etkilenmemesi amacıyla 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî ve özel (okul öncesi eğitim kurumları hariç) tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecektir.

Uzaktan eğitim haftalık ders programları, okul yönetimlerimizin koordinesinde öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerimiz ve velilerimizle paylaşılacaktır. Okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz, uzaktan eğitim süreçlerini öğrencileriyle işledikleri ders konularına ve müfredat programına göre yapılandıracaklardır. Bu süre zarfında ana noktamız TRT EBA kanallarımız olmak üzere, canlı sınıf uygulamalarımız, EBA internet platformumuz, mobil uygularımız, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarımız olacaktır.

Bu bağlamda Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim okullarına, sınıflarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden tüm özel eğitim öğrencilerimiz için “Çerçeve Uzaktan Eğitim Programı” hazırlanmıştır. Söz konusu çerçeve programa ilişkin taslak çizelgeler ve ayrıntılı açıklamalar aşağıdaki gibidir:

NOT: Uzaktan eğitim yapılamayacak düzeyde olan özel eğitim öğrencileri için öğretmen, veli ve okul idaresi iş birliği içerisinde olmalıdır. Öğretmen veli ile görüşmeleri sonrasında öğrencinin uzaktan derslere katılamayacağını netleştirip okul idaresine bildirmelidir.

Bu konuda hem öğretmen hem de okul idaresi mutabık kalmalıdır. Söz konusu öğrenciler için uzaktan eğitim programının nasıl gerçekleştirileceği aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

YAPILMASI GEREKENLER

A.1. OKUL İDARESİ TARAFINDAN YAPILMASI GEREKENLER:

• Her hafta başında öğretmenlerinizden Tablo-1’i çevrimiçi iletişim ağları ile teslim alınız.

• Okul bünyesinde bulunan öğretmenler ve öğrenci velileri ile gerektiğinde iletişime geçerek programın takibini sağlayınız.

• Her haftanın sonunda öğretmenlerinizden Tablo-2’yi ve ders/ders dışı etkinliklerde çekilen etkinlik/ürün fotoğraflarını/videolarını çevrimiçi iletişim ağları ile teslim alınız. Öğrenci etkinlik/ürün fotoğraflarında/videolarında “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” dikkate alınmalıdır.

• Teknik altyapı eksikliğinden dolayı uzaktan derse katılamayan öğrencileri tespit ediniz. Öğretmenlerinizin bu öğrencilerin velilerine ulaşarak günlük bilgilendirme yapmalarını/rehberlik etmelerini sağlayınız.

A.2. ÖĞRETMENLER TARAFINDAN YAPILMASI GEREKENLER:

• 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için hazırlamış olduğunuz ders isimlerini Tablo-1’de yer alan Haftalık Ders Çizelgesine (Tablo-1) listeleyiniz.

• Öğrencinizin eğitim öğretime ara vermeden önce Bireyselleştirilmiş Eğitim Programında hangi kazanımda kaldığını belirleyiniz.

• Öğrencinizin derslere göre 31 Aralık 2020 tarihine kadar ulaşmasını planladığınız kazanımları Haftalık Ders Çizelgesine (Tablo-1) listeleyiniz. Bu derslerde kullanabileceğiniz kaynakları Tablo-3’ten yararlanarak belirleyiniz.

• Ders saatleri dışında öğrencinin uygulaması gereken etkinlikleri/oyunları ve bu etkinliklerde/oyunlarda takip edilmesi gereken kaynakları/notları aileye iletiniz. Velilerinize, ders dışı etkinliklerde takip edilmesi gereken kaynaklara (Tablo-3) nasıl ulaşabileceklerini anlatınız.

• Tablo-1’i haftalık olarak hazırlayınız. Her pazartesi günü haftalık ders çizelgesini okul idarenize ve velilerinize tebliğ ediniz.

• Tablo-1’de yer alan dersleri eba canlı ders ve diğer çevrimiçi platformlarından yapınız.

• Her haftanın sonunda aile ile görüşerek ders dışı etkinliklerin uygulanıp uygulanmadığını takip ediniz.

• Her haftanın sonunda Tablo-2’de yer alan formu doldurunuz. Tablo-2 ve derslerinizde/ders dışı etkinliklerinizde çekmiş olduğunuz etkinlik/ürün fotoğraflarını/videolarını çevrimiçi iletişim ağları ile okul idarenize teslim ediniz. Öğrenci etkinlik/ürün fotoğraflarında/videolarında “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” dikkate alınmalıdır.

• Öğrencilerin uzaktan derslere katılmaları için teknik altyapıları yoksa durumu okul idarenize bildiriniz. Derslere teknik sebeplerden dolayı katılamayan öğrencilerinizin velilerini günlük arayarak bu süreçte yapmaları gereken etkinlikleri/çalışmaları anlatarak aileye rehberlik ediniz. 

* Tablo-1 Uygulanırken Dikkat Edilecek Hususlar

• Tabloda yer alan günlük 6 saati öğrencinin performans düzeyine göre sınıfınızdaki haftalık ders çizelgesinde yer alan derslerden seçerek yukarıdaki maddelere göre planlayınız.

• Temel eğitim ve orta öğretim müfredatını takip eden özel eğitim okullarında, sınıflarında veya kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları yoluyla eğitimlerine devam eden öğrenciler için tabloyu günlük 7 ders saati olarak planlayınız.

• Ders saatlerini www.eba.gov.tr’de yer alan canlı ders saat çizelgelerini esas alarak planlayınız.

• Günde 6 saat ders yapılamayacak düzeyde olan özel eğitim öğrencileri için günde “3 veya 4 ders, 1 aile bilgilendirme ve 1 ders dışı etkinlik” şeklinde planlama yapılabilir.

• Günde 3 veya 4 ders yapılamayacak düzeyde olan özel eğitim öğrencileri için günde “2 ders, 1 aile bilgilendirme, 2 ders dışı etkinlik ve 1 öğretmen bilgilendirme” şeklinde planlama yapılabilir.

• Günde 2 ders yapılamayacak düzeyde olan özel eğitim öğrencileri için veli ve öğrenci durumuna göre “Veli bilgilendirmeleri, öğretmen bilgilendirmeleri ve ders dışı etkinlik” şeklinde planlama yapılabilir.

Ders: Sınıfınızdaki haftalık ders çizelgesinde yer alan dersleri ve bu derslere ilişkin kazanımları ifade etmektedir.

Ders Dışı Etkinlik: Öğrencilerinizin evde aileleri ile birlikte eğitici, öğretici ve eğlenceli zamanlar geçirmelerini sağlayan etkinlikleri ifade etmektedir.

Aile Bilgilendirme: Genel Müdürlüğümüz tarafından özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin ailelerinin, “psikolojik süreçler, dil gelişimleri, akademik becerilerinin desteklenmesi, günlük yaşam, öz bakım ve sosyal becerilerin desteklenmesi vb.” konularında bilgi edinmeleri amacıyla hazırlanan bilgilendirme videolarını içermektedir.

Öğretmen Bilgilendirme: Genel Müdürlüğümüz tarafından özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin öğretmenlerinin uzaktan eğitim süreçlerinde öğrencilerinin “akademik, bilişsel, sosyal-duygusal vb.” alanlarda nasıl desteklenmeleri gerektiği konularında bilgi edinmeleri amacıyla hazırlanan bilgilendirme videolarını içermektedir.

A.3. VELİLER TARAFINDAN YAPILMASI GEREKENLER:

• Her hafta başında öğrencinizin öğretmeni ile görüşerek Tablo-1’de yer alan bilgileri öğreniniz.

• Öğrencinizin ders programını takip ederek canlı derslere katılmasını sağlayınız.

• Ders dışı etkinliklerde kullanabileceğiniz kaynakları (Tablo-3) inceleyerek öğretmen ile birlikte belirlediğiniz etkinlikleri çocuğunuz ile birlikte gerçekleştiriniz.

• Çocuğunuzun uzaktan derslere katılmaları için teknik altyapıları yoksa durumu öğretmeninize bildiriniz. Bu süreçte yapmanız gereken etkinlikleri/çalışmaları öğretmeninizin rehberliğinde uygulayınız. 

"Çerçeve Uzaktan Eğitim Programı"na ve ayrıntılı bilgilere ulaşmak için https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_11/23181506_CERCEVE_UZAKTAN_EGIYTIYM_PROGRAMI.pdf linkini tıklayınız.

"İdare Bilgilendirme Çizelgesi" word belgesi formatında ulaşmak için https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_11/23181550_Tablo2_IYdare_Bilgilendirme_CYizelgesi.docx linkini tıklayınız.

"Haftalık Ders Çizelgesi" word belgesi formatında ulaşmak için https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_11/23181527_Tablo1_HaftalYk_Ders_CYielgesi.docx linkini tıklayınız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.