Öne Çıkanlar yüz yüze eğitim Özelleştirme İdaresi Başkanlığı TRT EBA TV uzaktan eğitim Mevlidi Nebi Haftası

EKPSS ile Engelli Kardeşlerimize İstihdamda Fırsat Eşitliği Tanıyoruz

Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 65.000 TL’ye kadar destek verdiklerini ve bu kapsamda şimdiye kadar 130 milyon TL hibe desteği verdiklerini belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, birçok alanda engellilerin yaşamını kolaylaştıracak adımlar attıklarını, bu adımlardan birinin engellilerin çalışma hayatına katılımları konusu olduğunu ifade etti.

Kamu dâhil, belli iş yerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu getirdiklerini, engelli kontenjanlarında doluluk oranının yüzde 90’lara kadar çıktığını söyleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdam politikalarıyla 2002 yılından bugüne kadar 406 bin engelliyi iş hayatıyla buluşturduklarını hatırlattı ve “51 ilde 72 birimde hizmet sunduğumuz Engelli İş Koçluğu uygulaması ile de engellilerimizin sürdürülebilir istihdamlarına katkı sağlamaya devam ediyoruz. 2002 yılsonu itibariyle memur olarak istihdam edilen engelli sayısı 5 bin 777 iken; 2020 yılında 57 bini aştı” dedi.  

İŞKUR’un Engelli Hibe Desteğiyle ilgili bilgiler paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu destekten 2014 yılından bu yana 3 bine yakın engelli vatandaşın yararlanarak kendi işini kurduğunu belirtti ve “50 bin TL’ye kadar olan hibe desteği miktarını arttırarak kendi işini kurmak isteyen engelli bireylere 65.000 TL’ye kadar destek veriyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar 130 milyon TL hibe desteği verdik. Hibe desteğiyle; 2019 yılında 589 engelli vatandaşımızın kendi işine sahip olması sağlanmışken 2020 yılında bu sayı 917’ye yükselmiştir.” dedi.

Engelliler, kadınlar, gençler gibi özel politika gerektiren gruplarda yer alan vatandaşlara yönelik yoğunlaştırılmış iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunan İş Kulüplerinden bugüne kadar 3 bin engelli vatandaşın faydalandığını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İş Kulüplerimizde engelli vatandaşlarımıza çalışma hayatına giriş için motivasyon ve yöntem desteği veriyoruz” dedi. 

Yüzde 70 ve üzeri engel oranı olup engelli maaşı alanların sayısının 2002 yılında 68 bin iken bu sayının 2019 yılı sonunda 288 bine yaklaştığını vurgulayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “yüzde 40 ila yüzde 69 arasında engel oranı olup engelli maaşı alanların sayısı 2002 yılında 194 bin iken, bu sayı 2019 yılı sonunda 352 bine ulaştı. Engelli yakını aylığı alan vatandaşlarımızın sayısı 2007 yılında 8.800 iken, bu sayı 2019 yılı sonunda 96 bine yükseldi. En yüksek artış engelli yakını aylığı alan vatandaşlarımızın sayısında oldu” dedi. 

Evde bakım yardımından yararlanan kişi sayısının 2007 yılında 28 bin iken bu sayının yaklaşık 18 kat artarak 2020 yılı Temmuz ayında 536 bine yaklaştığını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engellilere hizmet veren resmi yatılı bakım ve rehabilitasyon merkezinin 104’e ulaştığını söyledi ve “Bu merkezlerimizden hizmet alaların sayısı 8 bine ulaştı. Ayrıca, kurum bakımından toplum temelli bakım hizmet modeline dönüşümde Umut Evlerimiz ile engellilerimizin toplum yaşamına aktif katılımlarını sağlayarak bakımlarını gerçekleştirmeyi hedefledik. Bu kapsamda 153 Umut Evlerinden 880 kişi yararlandı” dedi. 

2007 yılında 10 özel bakım merkezinde 351 engellinin bakım hizmeti alırken; 2020 yılında 278 özel bakım merkezinde 21 bini aşkın engelli vatandaşın yatılı bakım hizmetinden faydalandığını belirten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, gündüz yaşam merkezlerinin aileleri yanında kalan engelli bireylerin sosyalleşmesine katkı sağladığını ifade etti ve “bu merkezlere devam eden engellilerimiz, çeşitli etkinliklere dahil oluyorlar. Hem becerilerini geliştiriyor hem de kaliteli vakit geçirebiliyorlar. Aileleri de bir nefes alarak günlük ihtiyaçlarını gözleri arkada kalmadan giderme imkânına kavuşuyor. Gündüzlü bakım alanında tam veya yarı zamanlı olarak engelli vatandaşlarımıza hizmet sunuyoruz. Bakanlığımıza bağlı 123 gündüzlü bakım merkezinden 764 engellimiz yararlanıyor” dedi. 

2020 yılı Kasım ayı itibariyle ücretsiz seyahat kapsamında Bakanlık, tarafından yaklaşık 984 milyon TL ödenek aktarıldığını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2014-2020 yılları arasında 478’i bina, 9’u açık alan ve 544’ü toplu taşıma aracına olmak üzere toplam 1031 ‘Erişilebilirlik Belgesi’ düzenlendi. Sadece, 2020 yılı ilk 6 ay içerisinde verilen belge sayısı 137” dedi.

Türkiye’de, bebek ve çocukların gelişimleri açısından risklerin tespit edildiği, gelişimlerinin takip edildiği ve ailelerin sürece dahil edildiği ‘Aile Temelli Ulusal Erken Müdahale Programı’ başlattıklarını anımsatan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “bu programla yeni doğan döneminden itibaren erken tanı ve müdahale ile beceri ve yeti kayıplarının en aza indirilmesi ve birçok engellilik nedeninin ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz” dedi. 

“Engellilerimizi dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Merkezi E-KPSS ile istihdam ediyoruz. Engelli kardeşlerimize bu özel sınav ile adaletli bir şekilde istihdamda fırsat eşitliği tanımaya uğraşıyoruz” diyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının ‘Erişilebilirlik Yılı" ilan edildiğini yineledi ve “engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımına ve kamu hizmetlerinden yararlanmalarına katkı sağlayan proje, uygulama ve hizmetlerini kamuoyuna duyurmak, ayrıca erişilebilirlik alanında yapılabilecek çalışmaları teşvik etmek amacıyla bu yıl 9 kategoride erişilebilirlik ödülleri vereceğiz. Erişilebilirlik Ödülleri tanıtımı kapsamında, isteyen herkes, erişilebilirliğin sağlanmasına katkı vermek üzere; “Erişilebilirlik İçin Buradayım” diyerek sertifika sahibi olarak toplumsal farkındalık kampanyasına destek verebilecek. İllere ve sertifika düzenlenme sayısına göre ‘Erişilebilirlik Farkındalığı En Yüksek İller’ sıralaması belirleyerek 3 Aralık’ta kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.